Aktualności

Zebranie oddziału 4.11.2022

Najbliższe spotkanie członków i sympatyków naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w piątek, 4 listopada 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim, przy ul. Symfonicznej 1.

W programie:
1 Omówienie aktualnej sytuacji na niebie.
2 Bieżące aktualności astronautyczne - Zbigniew Jankowski
3 Prelekcja, „Radioteleskopy” - Wiesław Krajewski.
4 Relacje z obserwacji częściowego zaćmienia Słońca 25.10.2022.
5 Relacje z wyjazdu do Torunia z okazji uroczystych obchodów 100-lecia czasopisma Urania.
6 Relacje członków oddziału z 17 Jesiennego Zlotu Miłośników Astronomii, Roztocze 2022.
7 Sprawy różne.
8 Obserwacje i pokaz nieba w szczególności Księżyca i Jowisza. Od godz. 20:00, parking obok szkoły w przypadku dobrej pogody.

Punkty z pozycji 3, 5 i 6 pojawiają się ponownie w planach tego spotkania z powodu braku czasu na ich przedstawienie na poprzednim październikowym zebraniu.

Zebranie oddziału 7.10.2022

Na początku Zbigniew Jankowski zaprezentował starty rakietowe z okresu od lipca do września oraz przedstawił prelekcję o podboju kosmosu. Opowiedział o orbiterach księżycowych, badaniu srebrnego globu, misjach Łuna i Clementine.
Następnie Marcin Jarski zaprezentował nadchodzące zjawiska na niebie, powiedział o planach obserwacji i transmisji online nadchodzącego zaćmienia Słońca 25 października w wielu miejscach w Polsce w różnych oddziałach PTMA. Następnie Wiesław Krajewski przedstawił informacje z zebrania Zarządu Głównego PTMA podczas obchodów 100-lecia Uranii. Kolejno Jarosław Pawelec zaprezentował zdjęcia zorzy polarnej z wyprawy do Norwegii. Potem miała miejsce dyskusja dotycząca najbliższych planów wyjazdów i obserwacji na czym zebranie się zakończyło.

Od godziny 19:00 członkowie PTMA Lublin zrealizowali pokaz nieba dla uczniów Szkoły Podstawowej i Liceum Paderewski w Lublinie. Za pomocą dwóch teleskopów obserwowano Księżyc, Jowisza i Saturna.

Od godziny 20:00 członkowie PTMA zrealizowali obserwacje najjaśniejszych obiektów nieba przez kilka teleskopów dla mieszkańców Lublina przy Zamku Lubelskim. Pokaz był zapowiedziany wcześniej w mediach, co spotkało się z licznym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięło udział co najmniej 200 osób. Obserwacja skupiała się na trzech najjaśniejszych obiektach: Księżycu, Jowiszu i Saturnie. Był widoczny Jowisz z czterema najjaśniejszymi księżycami a trzy z nich były ustawione w postaci trójkąta. Dało się nawet dostrzec Wielką Czerwoną Plamę pośród pasów chmur na tej planecie. Na Księżycu dobrze były widoczne morza, a szczególnie Morze Deszczów i wschodnie rejony tego globu. Natomiast podczas obserwacji Saturna dobrze widoczne były pierścienie a w niektórych teleskopach dało się zauważyć przerwę Cassiniego. Również pasy w atmosferze wyraźnie się prezentowały. Dało się zauważyć księżyce (Tytan i Rea) które w warunkach miejskich były najjaśniejsze. Wiele osób było zainteresowanych, miały miejsce dyskusje służące zgłębieniu wiedzy o obserwowanych obiektach. Podczas obserwacji Księżyca można było dzięki autorskiej mapie zapoznać się z budową geologiczną tego obiektu. Wiele osób było pod wrażeniem widoków planet i Księżyca w teleskopie. To już drugi taki pokaz dla mieszkańców Lublina w tym roku.

W przyszłości będą planowane kolejne pokazy, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego profilu FB.

Zebranie oddziału 9.09.2022

Najbliższe spotkanie naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 9 września 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim.
W programie:
Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
Prelekcja na wybrany temat.
CREDO - Informacje bieżące,
Omówienie planów najbliższych pokazów astronomicznych.
Relacje członków oddziału z ostatnich wyjazdów obserwacyjnych i wyników obserwacji,
Sprawy różne.

Serdecznie zapraszamy

Zebranie oddziału 1.07.2022

W dniu 1.07.2022 r. odbyło się zebranie PTMA Lublin. Zebranie było w formie hybrydowej. Trzy osoby łączyły się zdalnie.
Zebranie rozpoczęło się zdalną obserwacją Słońca, którą prowadził Łukasz Tkaczyk z okolic Ostrołęki. Osoby w Lublinie mogły patrzeć na Słońce na dużym ekranie dostrzegając grupy plam na tle naszej dziennej gwiazdy.
Następnie głos zabrał Maciej Derejski, również zdalnie i umówiliśmy między innymi różnice długości nocy i czasu zachodu Słońca w różnych rejonach Polski porównując je z Lublinem.
Łukasz Tkaczyk opowiedział o komecie C/2017 K2 PANSTARRS), którą zaobserwował w nocy 27/28.06.2022 r.
Kolejno Zbigniew Jankowski tradycyjnie zaprezentował przegląd wiadomości astronautycznych. Omówił szczegółowo ostatnie starty rakiet, obecnie realizowane misje oraz projekty kosmiczne.
Marcin Jarski omówił nadchodzące zjawiska astronomiczne na lipiec i sierpień, dużo uwagi poświęcając komecie. Wiesław Krajewski opowiedział o swoich próbach odnalezienia komety i uwiecznieniu jej na zdjęciu oraz pokazał zdjęcia modelu Układu Słonecznego jaki miał okazję zobaczyć w Chorwacji. Omówił także informacje z zebrań Zarządu Głównego PTMA.
Następnie Maciej Derejski zaprezentował zdjęcia obłoków srebrzystych oraz Księżyca. Na koniec poruszono różne sprawy oddziałowe oraz wspólne plany obserwacji nieba.
Zaplanowano wspólną obserwację nieba w dniu 5 sierpnia, by obserwować Księżyc a następnie obiekty głębokiego nieba oraz pierwsze perseidy, chodź terminów obserwacji na pewno będzie więcej.

UWAGA!

Nastąpiła zmiana terminu naszego spotkania na piątek dnia 01 lipca 2022 na godzinę 17:15 w Paderewskim.
Poprzedni termin spotkania planowany na 24.06.2022 jest nieaktualny.
Za zmiany przepraszamy.


W programie:

Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
Bieżące aktualności astronautyczne,
Informacje o działalności Zarządu Głównego PTMA,
Prelekcja tematyczna (szczegóły w późniejszym terminie),
Relacje członków oddziału z ostatnich wyjazdów obserwacyjnych i wyników obserwacji,
Plany wakacyjne,
Sprawy różne.

Serdecznie Zapraszamy!

Zebranie oddziału 24.06.2022

Najbliższe spotkanie naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 24 czerwca 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim.

W programie:
1 Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
2 Bieżące aktualności astronautyczne,
3 Informacje o bieżącej działalności Zarządu Głównego PTMA,
4 Relacje członków oddziału z ostatnich wyjazdów obserwacyjnych i wyników obserwacji,
5 Plany wakacyjne,
6 Sprawy różne.

Serdecznie Zapraszamy!

Zebranie oddziału 10.06.2022

W dniu 10.06.2022 r. odbyło się zebranie Oddziału Lubelskiego PTMA.
Na początku prezes omówił aktualną sytuację na niebie oraz najbliższe zjawiska. Kolejno Zbigniew Jankowski omówił ostatnie starty rakietowe i inne aktualności astronautyczne, w tym informacje o rozbudowie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.
Następnie Marcin Jarski przedstawił prelekcję o Słońcu, o aktywności naszej dziennej gwiazdy, strukturach na jego powierzchni i sposobach obserwacji. Natomiast Jarosław Pawelec przedstawił relację z całkowitego zaćmienia Księżyca obserwowanego z Teneryfy jak również obiekty nieba południowego tam zaobserwowane, np. gromada kulista Omega Centauri.
Krzysztof Kędzierski zaprezentował swoje zdjęcia Drogi Mlecznej sfotografowanej w Bieszczadach oraz krótką relację z Bieszczadzkiego Zlotu Miłośników Astronomii. Zaprezentował również zdjęcie Księżyca zrobione w ciągu dnia z widocznymi licznymi szczegółami. Natomiast Maciej Derejski przedstawił obszerną relację ze zlotu w Bieszczadach. Omówił również plany działalności w szkołach i pokazów nieba.
Na koniec Tomasz Popajewski zaprezentował bardzo szczegółowe zdjęcia galaktyk i zaprosił na wspólne obserwacje nieba w Piaskach w miesiącach wakacyjnych.
Wstępnie w czerwcu zaplanowane zostało jeszcze jedno zebranie, 24 czerwca na którym planowane jest omówienie różnych astronomicznych wakacyjnych planów, wydarzeń i zjawisk na niebie.

Zebranie oddziału 10.06.2022

Najbliższe spotkanie naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 10 czerwca 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim.

W programie:
1. Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
2. Bieżące aktualności astronautyczne,
3. Prelekcja "Słońce i jego tajemnice",
4. Relacje ze Zlotu w Bieszczadach,
5. Relacje członków oddziału z ostatnich wyjazdów obserwacyjnych i wyników obserwacji,
6. Plany wakacyjne.

Serdecznie Zapraszamy!

Obserwacje Księżyca – Noc Muzeów

Zapraszamy pokaz nieba i wspólne obserwacje Księżyca w dniu 14 maja w godzinach wieczornych (20:00 – 22:00) przeprowadzony przez miłośników astronomii dla mieszkańców Lublina w ramach wydarzenia Noc Muzeów 2022.
Planowane miejsce w okolicach wejścia do Zamku Lubelskiego, oczywiście jeśli dopisze pogoda i czyste niebo.
Serdecznie zapraszamy wszystkich ciekawych kosmicznych wrażeń.

Zebranie oddziału 13.05.2022

Najbliższe spotkanie naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 13 maja 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim.
W programie:
1. Relacja z Walnego Zjazdu Delegatów PTMA w Puławach,
2. Informacja o pracy i działalności Zarządu Głównego PTMA,
3. Bieżące aktualności astronautyczne,
4. Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
5. Informacja o najbliższych zlotach i wyjazdach obserwacyjnych,
6. Omówienie przygotowań do udziału w Nocy Muzeów w Lublinie,
7. Relacje członków oddziału z ostatnich wyjazdów obserwacyjnych i wyników obserwacji.

Zebranie oddziału 8.04.2022

W dniu 8.04.2022 r. odbyło się zebranie lubelskiego oddziału PTMA.
Na początku prezes Marcin Jarski omówił nadchodzące zjawiska na niebie, w tym poranne koniunkcje planet.
Następnie Zbigniew Jankowski zaprezentował aktualności astronautyczne. Omówił także historię lotów kosmicznych oraz budowy rakiet.
Kolejno głos zabrał Łukasz Tkaczyk prezentując kilka serii zdjęć Słońca. Na podstawie własnych obserwacji omówił także rejony wschodniej części Księżyca, które są widoczne okresowo na skutek zjawiska libracji.
Kolejno miała miejsce dyskusja. Ustalono termin wspólnych obserwacji nieba w okolicach Lublina na 22 kwietnia (lub 29 kwietnia gdyby nie dopisała pogoda).
Poruszono też kwestię obserwatorium w Mełgwi by w przyszłości również tam umówić się na obserwacje. Następne zebranie zaplanowane jest na 13 maja.

Zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA

Najbliższe spotkanie naszego Oddziału PTMA Lublin odbędzie się w formie stacjonarnej w dniu 8 kwietnia 2022 o godzinie 17:15 w Paderewskim.
W programie:
1. Omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
2. Bieżące aktualności astronautyczne,
3. Relacje z marcowego wyjazdu na nocne obserwacje,
4. Dyskusja o najbliższych planach działalności Oddziału,
5. Obserwacje Księżyca, w przypadku czystego nieba.
Zapraszamy Serdecznie

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Lubelskiego Oddziału PTMA

Zebranie odbyło się 11 marca 2022 roku. Prowadzącym zebranie został Marek Więckowski.
W imieniu ustępującego Zarządu sprawozdanie z działalności w okresie od 9 marca 2018 r. do 10 marca 2022 r. przedstawił ustępujący prezes Wiesław Krajewski. Prezes Wiesław Krajewski i wiceprezes Adam Kisielewicz brali udział w Walnym Zjeździe Delegatów w Chorzowie. Prezes został wtedy wybrany po raz trzeci członkiem Zarządu Głównego. W minionej kadencji liczba członków Oddziału właściwie się nie zmieniła i obecnie wynosi ok. 18-20 osób. Zebrania odbywały się według tradycyjnego porządku. Z powodu pandemii od marca do października 2020 zebrania nie odbywały się. Po zebraniu październikowym nastąpiła znów przerwa do grudnia. Wtedy po raz pierwszy odbyło się zebranie w formie online. W takiej formie zebrania odbywały się do września 2021 i w lutym 2022. Reszta zebrań odbyła się stacjonarnie. Liczba uczestników oscylowała wokół 10 osób. Członkowie Oddziału mieli również możliwość uczestniczenia online w zebraniach innych oddziałów, o których zawiadamiał prezes. Z reguły na zebraniach wygłaszane były prelekcje astronomiczne. Najwięcej prezes, ale również inne osoby. Prezes wygłaszał również prelekcje na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie (połączone z pokazami nieba przez teleskop), podczas jesiennego zlotu 2019 na Roztoczu. Regularnie organizowane były ogólnopolskie zloty astronomiczne w Bieszczadach i na Roztoczu (organizator Adam Kisielewicz). Zorganizowano dla społeczeństwa Lublina pokaz całkowitego zaćmienia Księżyca 27.07.2018 r. Innych zorganizowanych obserwacji nieba nie było, ale członkowie przeprowadzali je indywidualnie w obserwatorium wiceprezesa i w Zespole Szkół nr 12. Sprzęt oddziałowy był również wypożyczany członkom do obserwacji. Grille perseidowe nie były organizowane (pandemia). Kilka osób wzięło udział w spotkaniu astronomicznym w Urszulinie (lipiec 2019), w wycieczce na wystawę „Cień czasu” do Kozłówki (lipiec 2018) oraz na obchody 100-lecia PTMA do Krakowa (październik 2019). Braliśmy czynny udział w „Nocy Muzeów” w Dworku Wincentego Pola (prelekcje, wystawa meteorytów, pokazy nieba) i kilkukrotnie przy innych okazjach w Dworku. 12 kwietnia 2019 r. po raz pierwszy zorganizowano „Noc Jurija” w Krasnymstawie (prelekcje, pokazy nieba, mobilne planetarium). Pandemia uniemożliwiła dalsze edycje. W 2019 r. zorganizowano piknik rodzinny nad Bugiem (organizator Maciej Derejski) z prelekcjami i pokazami nieba. W 2020 r. wydano broszurkę „Podstawy kosmonautyki tak prosto, jak to tylko możliwe” Zbigniewa Jankowskiego (Sekcja Astronautyczne PTMA). Kilka razy członkowie Oddziału udzielali wywiadów Radiu i Telewizji Lublin. Ekipa TV Lublin nakręciła też film o Janie i Walentym Baranowskich (premiera 11.11.2021). Prezes Wiesław Krajewski zamieszczał artykuły o treści astronomicznej w Czasopiśmie artystycznym „Nestor” oraz „Urania - Postępy Astronomii”. Niektórzy członkowie (Maciej Derejski, Łukasz Tkaczyk) brali udział w pokazach i innych imprezach o treści astronomicznej na UMCS-ie. Działała strona internetowa i forum dyskusyjne (prowadzący Adam Kisielewicz), konto na Facebooku i Messengerze.
W przedstawionym sprawozdaniu zawarte było również sprawozdanie finansowe. Finanse Oddziału utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie. W ostatnim roku nie było specjalnych wydatków, ale i też przychodów.
Następnie sprawozdanie z działalności Sekcji Astronautycznej przedstawił koordynator Zbigniew Jankowski. Dotyczyło comiesięcznych aktualności astronautycznych, prelekcji i prezentacji (Zespół Szkół nr 12, Dworek Wincentego Pola, piknik rodzinny), obchodów 50 rocznicy lądowania człowieka na Księżycu (Dworek Wincentego Pola 2019), „Nocy Jurija” (Krasnystaw 2019), broszurki o podstawach kosmonautyki (2020), opracowaniu informacji o Sekcji do okolicznościowego wydawnictwa na 100-lecie PTMA.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił jej przewodniczący Maciej Derejski. Kontrola Komisji wykazała, że Zarząd działał zgodnie ze statutem, nie doszukał się nieprawidłowości w gospodarce finansowej i wnioskował o udzielenie ustępującemu Zarządowi absolutorium.
W jawnym głosowaniu nad udzieleniem absolutorium wzięło udział 12 osób - 10 głosowało za, 2 osoby się wstrzymały. Tym samym Walne Zebranie udzieliło absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Następnie odbyło się głosowanie na prezesa Oddziału. Dotychczasowy prezes zgłosił kandydaturę Marcina Jarskiego. Drugim kandydatem został Marcin Derejski. W tajnym głosowaniu prezesem został wybrany Marcin Jarski.
Zgłoszono kandydatury na członków Zarządu: Adama Kisielewicza, Wiesława Krajewskiego, Zbigniewa Jankowskiego, Marka Więckowskiego, Krzysztofa Kędzierskiego, Łukasza Tkaczyka i Macieja Derejskiego. W wyniku głosowania członkami Zarządu zostali: Adam Kisielewicz, Wiesław Krajewski, Zbigniew Jankowski, Marek Więckowski i Łukasz Tkaczyk.
W glosowaniu na członków Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Karolina Niedźwiecka, Krzysztof Kędzierski i Emilia Skalska.
Wiesław Krajewski zgłosił wniosek o niepowoływanie Sądu Koleżeńskiego, który został zaaprobowany jednogłośnie.
Delegatami na Walny Zjazd Delegatów PTMA w Puławach zostali wybrani Marcin Jarski i Wiesław Krajewski.
W punkcie „wolne wnioski” Maciej Derejski zgłosił chęć uczestnictwa w Walnym Zjeździe Delegatów w Puławach. Wiesław Krajewski zobowiązał się przedstawić taką prośbę prezesowi PTMA.
Z kolei nastąpiło ukonstytuowanie się Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
Zarząd ukonstytuował się następująco: Wiesław Krajewski - wiceprezes, Marek Więckowski - skarbnik, Łukasz Tkaczyk - sekretarz oraz Adam Kisielewicz i Zbigniew Jankowski - członkowie.
Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się następująco: Krzysztof Kędzierski - przewodniczący, Karolina Niedźwiecka, Emilia Skalska - członkowie.
Przewodniczący walnego zebrania zamknął obrady.

Ogłoszenie

Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniu 11 marca 2022 roku o godz. 17.15 w pierwszym terminie i o 17.30 w drugim terminie, w sali nr 27 Liceum im. Paderewskiego, ul. Symfoniczna 1 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Lubelskiego Oddziału PTMA.

Porządek zebrania obejmuje:
1. Wybór przewodniczącego zebrania.
2. Sprawozdania ustępującego Zarządu.
3. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
4. Dyskusja nad sprawozdaniami.
5. Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
6. Wybór Komisji Skrutacyjnej
7. Wybór nowego prezesa.
8. Wybór członków Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej.
9. Wybór Delegatów na Walny Zjazd PTMA.
10. Wolne głosy.

Jednocześnie informujemy, że członkowie PTMA, aby móc prawnie uczestniczyć w zebraniu, powinni mieć uregulowane składki członkowskie. Przed zebraniem istnieje możliwość opłacenia składek. Ze względu na wagę podejmowanych decyzji, obecność na Walnym Zebraniu prosimy traktować jako obowiązkową.

Zarząd Oddziału


Zebranie Oddziału (online), 11.2.2022

Ze względu na sytuację epidemiologiczną drugie w tym roku zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału odbyło się w formule on-line. Dostęp do Internetu pozwolił na udział w zebraniu osób, których już dawno nie widzieliśmy. Tematyka spotkania obejmowała stałe punkty naszych zebrań. Po omówieniu paru bieżących spraw, nastąpiło przedstawienie przez prezesa Wiesława Krajewskiego najważniejszych zjawisk na niebie w nadchodzącym miesiącu oraz zaprezentowanie wydarzeń astronautycznych minionego miesiąca, które przedstawił Zbigniew Jankowski. Następnie przeprowadziliśmy test z wiadomości astronomicznych, który przygotował Marcin Jarski. Prawie wszyscy uczestnicy tego sprawdzianu osiągnęli maksymalną liczbę punktów.
Zebranie zdominowała jednak dyskusja na temat związany z końcem kadencji obecnych władz, wyborami, modelem pracy i sprawowania różnych funkcji w Zarządzie i przyszłością funkcjonowania naszego Oddziału.


Zebranie Oddziału (online), 11.2.2022

W piątek 11 lutego o godz. 17.30 odbędzie się zebranie naszego Oddziału w formie on-line. Chętni chcący wziąć udział w zebraniu, którzy jeszcze nie przekazali swojego adresu e-mail, proszeni są o podanie go na adres wiekra@wp.pl. Zostanie wtedy przekazany im link do spotkania.
W programie zebrania:
1. omówienie aktualnej sytuacji na niebie,
2. aktualności astronautyczne minionego miesiąca,
3. test wiedzy astronomicznej,
4. dyskusja o najbliższej przyszłości Oddziału,
5. jeśli będzie czas to prelekcja astronomiczna.

Serdecznie zapraszamy.


Zebranie Oddziału (tradycyjne), 14.1.2022

Tegoroczne zebrania rozpoczęliśmy w drugi piątek stycznia. Na prowadzonym przez prezesa Wiesława Krajewskiego spotkaniu znalazło się kilka stałych punktów programu, jak omówienie aktualnej sytuacji na niebie, tym razem poszerzone o zasygnalizowanie najważniejszych zjawisk czekających nas w całym roku 2022, które przedstawił prezes, oraz aktualności astronautyczne minionego miesiąca zreferowane jak zwykle przez Zbyszka Jankowskiego.
Wśród spraw ogólnych prezes przypomniał o opłacaniu składek, prenumeracie Uranii, zaprezentował nowe numery czasopism astronomicznych, ustaliliśmy termin następnego zebrania, które - o ile będą czynne szkoły - odbędzie się 11 lutego, ale przede wszystkim prezes poinformował o Walnym Zjeździe Delegatów PTMA, który planowany jest na 9 kwietnia w Puławach, a poprzedzić go będzie musiało Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze naszego Oddziału. Termin tego zebrania ustalony został na 11 marca.
W części prelekcyjnej prezes przedstawił prezentację „Mikołaj Kopernik konserwatysta” poruszającą problem wynikających z przywiązania do tradycyjnych poglądów i zakorzenionej wiary w autorytety, niedostatków teorii heliocentrycznej.
Ostatnią część zebrania zdominowała dyskusja na temat zbliżającego się zebrania wyborczego i przyszłości naszego Oddziału. Temat ten będzie kontynuowany.


Zebranie Oddziału (tradycyjne), 14.1.2022

Najbliższe zebranie naszego Oddziału odbędzie się w piątek 14 stycznia o godz. 17.15 w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. aktualności na niebie i wydarzenia w roku 2022,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja "Kopernik konserwatysta",
5. zebranie Zarządu poświęcone przygotowaniom przyszłości Oddziału.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału (tradycyjne), 17.12.2021

Najbliższe, przedświąteczne zebranie naszego Oddziału odbędzie się w piątek 17 grudnia o godz. 17.15 w Paderewskim.
W programie stałe punkty:
- sprawy bieżące Oddziału,
- aktualności na niebie,
- wiadomości astronautyczne,
- prelekcja astronomiczna.

O ile sytuacja epidemiologiczna się nie zmieni, serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału (tradycyjne), 19.11.2021

W piątek o 17.30 odbędzie się zebranie naszego Oddziału.
W programie zebrania:
1. bieżące sprawy Oddziału;
2. aktualności na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. Marek Więckowski - Projekt CREDO - detekcja promieniowania kosmicznego za pomocą smartfona;
5. prezentacja własnej mapy Księżyca Łukasza Tkaczyka.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału (tradycyjne), 15.10.2021

W październiku spotkaliśmy się w trzeci piątek miesiąca. Przed zebraniem gościliśmy ekipę Telewizji Lublin, która przygotowywała film o Janie Baranowskim. Zebranie prowadził prezes Wiesław Krajewski. Na początek omówił on szereg bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem Oddziału, kolejnymi zebraniami, przedstawił nowości wydawnicze, a także wręczył legitymacje dwóm nowych członkom. Następnie prezes podzielił się wrażeniami i astronomicznymi wątkami swojego wyjazdu do Armenii. Jak zwykle też omówił najważniejsze zjawiska na niebie w nadchodzącym miesiącu.
Stałym punktem programu było też omówienie najważniejszych wydarzeń astronautycznych minionego miesiąca, które przygotował Zbigniew Jankowski.
Z uwagi na to, że październik kojarzy się z wydarzeniami astronautycznymi (4.10.1957 - start Sputnika 1), zebranie zdominowała tematyka astronautyczna. Zbigniew Jankowski przedstawił prelekcję omawiającą historię stacji kosmicznej Skylab.
Po krótkiej dyskusji na tematy astronomiczne zebranie zakończyło się. Następne, z uwagi na przypadający w listopadzie długi weekend, odbędzie się również w trzeci piątek miesiąca - 19.11.

Zebranie Oddziału (tradycyjne), 17.09.2021

Pierwsze po wakacjach zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału odbyło się w trzeci piątek września. Przeprowadzone zostało w tradycyjny stacjonarny sposób, w liceum Paderewskiego. Prowadził je prezes Wiesław Krajewski. Poświęcone było w dużej mierze relacjom z wakacyjnych wydarzeń astronomicznych, w których brali udział nasi członkowie.
Na początek jednak prezes przyjął do naszego grona troje nowych członków PTMA. Prezes omówił również bieżącą sytuacje w naszym Oddziale, w tym zbliżające się zebranie sprawozdawczo-wyborcze w przyszłym roku i konieczność zastanowienia się nad składem przyszłego Zarządu.
Stałymi punktami programu zebrania były wiadomości na temat aktualnych zjawisk na niebie przedstawione przez prezesa, oraz aktualności astronautyczne minionych miesięcy, które zaprezentował Zbigniew Jankowski.
Relację z XXV zlotu OZMA w Niedźwiadach złożył Arkadiusz Dul, który był tam również w roli prelegenta. Wspomnieniami z XVI Jesiennego Roztoczańskiego Zlotu Miłośników Astronomii w ośrodku Kraina nad Tanwią podzielił się Marek Więckowski. Oba wystąpienia były bogato ilustrowane zdjęciami.
Rezultatami swojej wyprawy do Szwecji m.in. na obserwacje zorzy polarnej podzielił się Jarosław Pawelec, oczywiście pokazując zdjęcia tego zjawiska. Na zebraniu rozmawialiśmy również o koniunkcjach Księżyca z planetami, obserwacjach Perseidów, obłoków srebrzystych, kopernikańskiej wycieczce do Olsztyna, czerwcowym zebraniu Zarządu Głównego PTMA w Krakowie. Prezes wraz z Maciejem Derejskim przedstawili także informację na temat udzielanych w lipcu i sierpniu kilku wywiadów Radiu i Telewizji Lublin.
Ustaliliśmy termin następnego zebrania na 15 października, jeśli będzie to możliwe, również stacjonarnie. Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie Oddziału (tradycyjne), 17.09.2021

Witajcie,
pierwsze po wakacjach zebranie naszego Oddziału odbędzie się w piątek 17 września o 17.15. Będzie to zebranie stacjonarne w Liceum Paderewskiego.
Jak kiedyś.
Zapraszam już teraz, a plan zebraniabranie już w krótce

Zebranie on-line Oddziału, 11.6.2021

Czerwcowe zebranie było ostatnim przed przerwą wakacyjną. Na początku prezes poinformował, że pierwsze po wakacjach spotkanie odbędzie się 10 września. Jeśli tylko będzie to możliwe - w sposób tradycyjny stacjonarny. Jednak i w czasie wakacji będą możliwe spotkania online, a także, w miarę możliwości grill perseidowy i wycieczka do obserwatorium Tomka. O terminach tych przedsięwzięć członkowie będą powiadamiani mailowo.
Stałymi punktami programu zebrania były wiadomości astronautyczne przedstawione przez Zbigniewa Jankowskiego oraz omówienia aktualnej sytuacji na niebie poszerzonej o trzy wakacyjne miesiące.
Istotnym elementem zebrania były prezentacje i sprawozdania z obserwacji częściowego zaćmienia Słońca, które zdarzyło się dzień przed zebraniem. Kilku członków naszego oddziału podzieliło się swoimi obserwacjami i wykonanymi zdjęciami.
Z kolei Maciej Derejski zaprezentował film na temat podstawowych wiadomości o Księżycu, który nakręcił wraz z Jackiem Wardą. Ponieważ film był dosyć długi, został przerwany mniej więcej w połowie i będzie kontynuowany przy najbliższej okazji.
Na zakończenie zebrania prezes Wiesław Krajewski przedstawił prezentację dotyczącą historycznych zaćmień Słońca. Tych, które w jakiś sposób zaznaczyły się czymś niezwykłym, były ciekawe lub po prostu wystąpiły na naszym terenie.
Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie on-line Oddziału, 11.6.2021

W piątek o 17.30 odbędzie się zebranie online naszego Oddziału. W programie:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. omówienie aktualnej i wakacyjnej sytuacji na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. relacje z częściowego zaćmienia Słońca 10.06,
5. prelekcja M. Derejskiego "Historia Księżyca - ciekawostki o Srebrnym Globie",
6. prelekcja W. Krajewskiego "Ciekawe zaćmienia Słońca".

Osoby zainteresowane otrzymają pocztą elektroniczną link do spotkania. Serdecznie zapraszamy.
Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie on-line Oddziału, 14.5.2021

Kolejne zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału odbyło się 14 maja. Prowadził je jak zwykle prezes Wiesław Krajewski. Na początku omówione zostały bieżące sprawy Oddziału, w tym termin kolejnego zebrania, które mimo polepszającej się sytuacji epidemiologicznej i powrotu nauczania stacjonarnego w szkołach, odbędzie się jeszcze w formule on-line. Będzie to 11. 06. Być może od września będzie możliwe prowadzenie zebrań ponownie w Liceum Paderewskiego. Prezes poinformował również o tym, że w sobotę odbędzie się kolejna Noc Muzeów. W latach minionych nasz Oddział uczestniczył w organizacji Nocy w Dworku Wincentego Pola. W tym roku, z powodu małych przestrzeni, jakimi dysponuje Dworek nie będzie to możliwe, ale na stronie facebookowej Dworku zostanie udostępnione nagranie z przeprowadzonej w 2018 roku prelekcji „Muzyka Wszechświata”. Będzie ono dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/Dworek-Wincentego-Pola-716711995042022.
Następnie prezes omówił sytuację na niebie i ciekawsze nadchodzące zjawiska astronomiczne, w tym częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca.
Nowością na naszych zebraniach było przeprowadzenie krótkiego testu z wiedzy astronomicznej przygotowanego przez Marcina Jarskiego. Ponieważ test był zdalny, więc wyniki poznaliśmy natychmiast. Test spotkał się z pozytywnym przyjęciem i prawdopodobnie będzie kontynuowany na następnych zebraniach.
Kolejnym stałym punktem programu zebrania była prezentacja wydarzeń astronautycznych z minionego miesiąca. Poprowadził ją jak zwykle Zbigniew Jankowski.
Na zebraniu przedstawiono również przebieg zlotu astronomicznego w Bieszczadach, który odbył się tydzień wcześniej. Zlot okazał się bardzo udany, głównie ze względu na pogodę, która dopisała. Wrażeniami dzielili się Maciej Derejski, który pokazał liczne zdjęcia i Karol Ostapiński, który zaprezentował tez zdjęcie mgławicy Ameryka Północna wykonane właśnie na zlocie.
Na zakończenie prezes przedstawił trzecią i ostatnią cześć swojej prelekcji o astronomicznych pomyłkach, w tym też obszerne podsumowanie całego cyklu dotyczące trudnej, odpowiedzialnej i pełnej pułapek pracy naukowca i odkrywcy.
Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie on-line Oddziału, 14.5.2021

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek o 17.30 (on-line).

W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału;
2. aktualności na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. wystąpienia chętnych członków Oddziału;
5. ostatnia część prelekcji "Astronomiczne pomyłki".

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie on-line Oddziału, 9.4.2021

Kolejne zebranie on-line naszego Oddziału odbyło się w tradycyjnym terminie - w drugi piątek kwietnia. Prowadził je prezes Wiesław Krajewski. Po omówieniu paru spraw bieżących, przystąpiono do stałych punktów programu. Pierwszym z nich było omówienie najważniejszych zjawisk astronomicznych w nadchodzącym miesiącu. Następnie Zbigniew Jankowski przedstawił sprawozdanie z najważniejszych wydarzeń w astronautyce, które miały miejsce w czasie od ostatniego zebrania. Ponieważ obecne nasze spotkanie odbywało się w przededniu 60 rocznicy pierwszego lotu człowieka na orbitę okołoziemską, dużą część swego wystąpienia poświęcił temu wydarzeniu.
Następnie Łukasz Tkaczyk zaprezentował zebranym swoje zdjęcia zrobione w głównie w ubiegłym roku, przedstawiające obłoki srebrzyste, kometę Neowise, a także Księżyc i Wenus. Przedstawił też swoje osiągnięcia nad opracowaniem map okolic nieba bogatych w obiekty galaktyczne, które mogą być bardzo przydatne obserwatorom.
Spotkanie zakończyła druga część prelekcji dotycząca astronomicznych pomyłek sławnych naukowców. Tym razem prezes Wiesław Krajewski opowiadał o hipotetycznej planecie Phaeton między Marsem a Jowiszem, odkryciu Wulkana między Słońcem a Merkurym, obserwacjach domniemanych księżycach Merkurego i Wenus, odkryciach planet transneptunowej i transplutonowej. Na następnym zebraniu temat astronomicznych pomyłek zostanie zakończony.
A następne zebranie zaplanowane jest na 14 maja.

Zebranie on-line Oddziału, 9.4.2021

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek o 17.30 (on-line).

W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. wystąpienia chętnych członków Oddziału,
5. prelekcja "Astronomiczne pomyłki" część 2.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie on-line Oddziału, 12.3.2021

Kolejne zebranie naszego Oddziału odbyło się z konieczności w formule on-line. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, nikt nie zgłaszał problemów z połączeniem.
Spotkanie, które prowadził prezes Wiesław Krajewski przebiegło według utartego schematu. Po omówieniu paru bieżących spraw, m.in. związanych z kolejnym astrozlotem w Bieszczadach, prenumeratą Uranii oraz prezentacją najnowszego numeru, przyjęciem nowego członka naszego Oddziału, prezes zaprezentował zdjęcia z mającej miejsce na początku marca koniunkcji Marsa z Plejadami. Następnie omówił najważniejsze zjawiska astronomiczne w nadchodzącym miesiącu.
W szczególności ruch Marsa wśród gwiazd oraz rozpoczynającą się widoczność planet nad ranem.
Następnym stałym punktem programu była prezentacja wydarzeń astronautycznych minionego miesiąca, którą przedstawił Zbyszek Jankowski.
Na lutowym zebraniu zapowiadana była przez Tomka Popajewskiego obszerna informacja na temat jego obserwatorium astronomicznego. Teraz mogliśmy wysłuchać i obejrzeć zdjęcia przedstawiające historię budowy, szczegóły i rozwiązania techniczne budynku oraz wyposażenia, a także zapoznać się z pierwszymi wynikami zaawansowanych obserwacji, jakie prowadzi. Była to bardzo ciekawa prezentacja.
Na zakończenie prezes przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację dotyczącą astronomicznych pomyłek, jakie zdarzały się największym naukowcom, którzy np. widzieli coś, co w rzeczywistości nie istnieje, odkryli obiekty, których nie ma lub wyrażali poglądy, które okazały się nieprawdziwe. Ponieważ tego rodzaju historii jest dość dużo, a prelekcja okazała się długa, na kwietniowym zebraniu będzie kontynuowana jej dalsza część.
Na tym zebranie się zakończyło. Następne zaplanowane jest na 9 kwietnia, również w formule on-line.

Zebranie on-line Oddziału, 12.3.2021

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek o 17.30 (on-line).
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału;
2. aktualności na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. prezentacje członków Oddziału;
5. prelekcja Wiesława Krajewskiego "Naukowe pomyłki" cześć I.

Osoby, które prześlą swoje zgłoszenie na adres prezesa wiekra@wp.pl otrzymają link do spotkania.
Serdecznie zapraszamy

Zebranie on-line Oddziału, 12.2.2021

Kolejne zebranie on-line członków i sympatyków naszego Oddziału odbyło się, jak zwykle w drugi piątek miesiąca. Tematyka zebrania była typowa. Po omówieniu kilku bieżących spraw Oddziału, w tym problemu składek członkowskich i prenumeraty „Uranii” oraz Wiosennego Zlotu Miłośników Astronomii, prezes przedstawił informację w "Uranii" na temat naszego wspólnego z Sekcją Astronautyki wydawnictwa "Podstawy kosmonautyki - tak prosto, jak to tylko możliwe".
Następnie zaprezentowane zostały stałe punkty programu: aktualności na niebie przedstawione przez prezesa oraz wiadomości astronautyczne przygotowane przez Zbyszka Jankowskiego.
Z kolei prezes przedstawił drugą część swojej prelekcji na temat dziwnych obiektów na niebie. Kolejne zebranie, także w formie on-line zaplanowane zostało na 12 marca.

Zebranie Oddziału, 12.2.2021

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek o 17.30 (on-line).
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja "O dziwnych obiektach na niebie" część II,
5 jak będzie czas to może jeszcze coś.
Osoby, które prześlą swoje zgłoszenie na adres prezesa wiekra@wp.pl otrzymają link do spotkania. Serdecznie zapraszamy

Zebranie Oddziału, 8.1.2021

Mamy już za sobą pierwsze w tym roku, a drugie w historii zebranie on-line członków i sympatyków naszego Oddziału. Poza samą formą, zebranie odbyło się w tradycyjny sposób. Prowadził je prezes Wiesław Krajewski. Po omówieniu paru bieżących spraw, prezes przedstawił najważniejsze zjawiska astronomiczne na niebie, które czekają nas w najbliższych tygodniach i w ciągu całego rozpoczynającego się roku. Następnie Zbigniew Jankowski zaprezentował wiadomości astronautyczne z minionego miesiąca. Z kolei kilku uczestników przedstawiło swoje zdjęcia i wrażenia z obserwacji Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna, jak miała miejsce przed Świętami. Prezentację poprzedził pokaz fragmentu Panoramy Lubelskiej z 22 grudnia, w której o tym zjawisku opowiadali Maciej Derejski i Wiesław Krajewski. Na zakończenie zebrania prezes przedstawił prelekcję pt. „O dziwnych obiektach na niebie”, której tematem były zjawiska astronomiczne, które mogą być mylone lub przedstawiane jako UFO. Temat ten nie został zakończony i będzie kontynuowany na następnym zebraniu.
Umówiliśmy się, że kolejne zebranie odbędzie się w takiej samej formule 12 lutego.

Zebranie Oddziału, 8.1.2021

W piątek, 8 stycznia o godz. 17.30 odbędzie się zebranie naszego Oddziału w formie on-line. Chętni, chcący wziąć udział w zebraniu, którzy jeszcze nie przekazali swego adresu e-mail, proszeni są o podanie go na pocztę wiekra@wp.pl. Zostanie wtedy przesłany link do spotkania.

W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. aktualności astronomiczne na niebie,
3. wiadomości astronautyczne minionego miesiąca,
4. prezentacje materiałów obserwacyjnych uczestników zebrania (koniunkcja Jowisza z Saturnem i inne),
5. prelekcja Wiesława Krajewskiego "O dziwnych obiektach na niebie".
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 11.12.2020

W piątek 12 grudnia odbyło się pierwsze zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału w formie on-line. Łączność, logowanie jak i przebieg całego zebrania odbyły się bez żadnych problemów technicznych. Uczestniczyło w nim 12 osób.
Zebranie odbyło się w typowy sposób: prowadził je prezes Wiesław Krajewski, na początku omówił sprawy organizacyjne i bieżące Oddziału, potem nastąpiły stałe punkty programu - omówienie bieżących zjawisk astronomicznych w najbliższych tygodniach oraz przedstawienie aktualności astronautycznych z minionego miesiąca. Prezes szczególną uwagę poświęcił omówieniu najważniejszego zjawiska końca roku - koniunkcji Jowisza i Saturna. Powiązał je z teorią, jakoby to zjawisko miało być słynną Gwiazdą Betlejemską. Z kolei Zbyszek Jankowski przedstawił krótką prezentację z okazji 50 rocznicy lądowania Łunochoda 1 na Księżycu.
Niektórzy uczestnicy zebrania przedstawili swoje zdjęcia dokumentujące obserwacje, które wykonywali w czasie ostatnich miesięcy i podzielili się swoimi astronomicznym dokonaniami.
Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że taka formuła zebrań jest w obecnej sytuacji najlepsza i dopóki warunki się nie zmienią będzie kontynuowana. Na kolejne zebranie on-line umówiliśmy się tradycyjnie w drugi piątek stycznia.

Zebranie Oddziału, 11.12.2020

W piątek 11 grudnia o godzinie 18.30 planujemy przeprowadzenie zebrania naszego Oddziału w formie on-line.
Chętnych chcących wziąć udział w zebraniu prosimy o podanie prezesowi (wiekra@wp.pl) swojego adresu poczty elektronicznej celem przesłania linku umożliwiającego udział w spotkaniu.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 09.10.2020

Październikowe zebranie odbyło się z zachowaniem koniecznych reżimów epidemiologicznych. Poprowadził je prezes Wiesław Krajewski. Rozpoczął on od zaprezentowania publikacji wydanych w ostatnim czasie przez PTMA, a są to:
- książka „100 lat Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii 1919-2019”;
- książka „Astro-notki dla ludzi gór” Marcina Kolonko;
- nowe numery czasopism „Astronomia” i „Urania”;
- broszura „Podstawy kosmonautyki - tak prosto, jak to tylko możliwe” - jest to pierwsza publikacja wydana przez nasz Oddział, autorstwa Zbigniewa Jankowskiego.

W dalszej części spotkania prezes omówił aktualną sytuację na nocnym niebie i najważniejsze z nadchodzących zjawisk, w tym:
- dobrą widoczność Marsa przez całą noc (opozycja) i Wenus nad porannym wschodnim horyzontem;
- koniunkcję cienkiego sierpa Księżyca i Wenus (14.10);
- spotkanie Księżyca z Jowiszem i Saturnem (22.10);
- koniunkcję Księżyca (blisko pełni) z Marsem (29.10).

Prezes Krajewski zaprezentował także kilka swoich zdjęć obłoków srebrzystych oraz komety C/2020 F3 (NEOWISE), obserwowanych tego lata w okolicach Krasnegostawu, oraz ciekawe fotografie z koniunkcji Księżyca z Wenus w gwiazdozbiorze Raka, nieopodal gromady M44 „Żłobek”. Następnie Zbigniew Jankowski omówił nowości astronautyczne, które miały miejsce od ostatniego zebrania, w szczególności:
- 68 startów rakiet, 7 nieudanych, w tym:
- 27 chińskich, w tym start misji Tianwen-1;
- 14 statków SpaceX, w tym 9 startów konstelacji Starlink, oraz pierwsza misja załogowa statku Dragon;
- kilkanaście pozostałych startów (USA, Rosja, ESA, Japonia, Iran i Izrael);
- pierwszy bliski przelot europejsko-japońskiej misji kosmicznej BepiColombo obok Ziemi (kwiecień 2020);
- deorbitacja pierwszego Starlinka;
- kontrakt NASA podpisany z Axiom Space, na budowę komercyjnych modułów;
- granty na budowę lądownika księżycowego, przyznane trzem firmom amerykańskim;
- cztery spacery kosmiczne na ISS;
- tegoroczna edycja ERC, którą wygrał zespół z Niemiec;
- niepotwierdzone odkrycie egzoplanety pozagalaktycznej w galaktyce M51, poprzez teleskop Chandra.

Po fleszu astronautycznym prezes Krajewski zaprosił zgromadzonych na Noc Bibliotek w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie, gdzie 10.10. ma się odbyć prezentacja najsłynniejszych dzieł Kopernika i Heweliusza. W wolnych wnioskach zebrani przedyskutowali możliwości organizacji zebrań w formie online oraz możliwe plany działalności Oddziału w przyszłości.
Pod koniec spotkania Zbigniew Jankowski poinformował obecnych, że nie będzie w stanie dłużej koordynować pracy Sekcji Astronautycznej i jest zmuszony zrzec się swojej funkcji. Nie wszyscy obecni na zebraniu potraktowali tę wypowiedź poważnie. Jednak swą pomoc i współpracę w działalności Sekcji zaofiarował Arkadiusz Kostecki, który tym samym został drugim jej współkoordynatorem.

Kolejne zebranie naszego Oddziału PTMA zaplanowane jest tradycyjnie na drugi piątek miesiąca, czyli 13.11. Ze względu na trudną do przewidzenia sytuację epidemiologiczną w kraju termin ten zostanie jeszcze potwierdzony przed zebraniem. Bieżące informacje o działalności członków Oddziału można znaleźć, odwiedzając stronę www.lublin.ptma.pl, profil facebookowy lubelskiego PTMA oraz fanpage Lubelska AstroGrupa.

Zebranie Oddziału, 09.10.2020

W najbliższy piątek, 9 października w Paderewskim o godz. 17.15. proponujemy pierwsze po długiej przerwie zebranie naszego Oddziału. W programie:
1. omówienie bieżących spraw Oddziału,
2. relacje z wakacyjnych obserwacji,
3. aktualności na niebie,
4. aktualności astronautyczne.

Dla zapewnienia wymogów epidemiologicznych, prosimy nie zapomnieć o maseczkach.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 13.3.2020

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. omówienie najbliższych zamierzeń oddziałowych,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja Mieczysława L. Paradowskiego "Nowa metoda wyznaczania jasności i rozmiaru jąder kometarnych".

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 14.2.2020

Zebranie poprowadził prezes Wiesław Krajewski. Rozpoczął on od odczytania zaproszeń otrzymanych od Grudziądzkiego i Poznańskiego Oddziału PTMA, na organizowane przez nich wydarzenia astronomiczne. Omówione zostały plany przeprowadzenia prelekcji w Dworku Wincentego Pola. Ponadto na dzień 17.04.2020 roku została zaplanowana Noc Jurija, którą nasz Oddział PTMA tradycyjnie organizuje w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie. Każdy z członków i sympatyków Towarzystwa może zgłaszać swoje pomysły dotyczące tego wydarzenia.
W dalszej części spotkania prezes omówił najważniejsze z nadchodzących zjawisk na nocnym niebie:
- dobra wieczorna widoczność Wenus, nad zachodnim horyzontem;
- ciekawa koniunkcja Księżyca, Marsa, Jowisza i Saturna (18-19.02);
- koniunkcja Księżyca z Wenus, niezbyt dobrze widoczna (27.02);
- koniunkcja Księżyca z Aldebaranem (2.03) i Spiką (12.03).
Następnie głos zabrał Zbigniew Jankowski, omawiając nowości astronautyczne z ostatniego miesiąca, a były to między innymi:
- 9 startów rakiet, jeden nieudany (USA, Japonia, Iran);
- trzy spacery kosmiczne (EVA-62, EVA-63 i EVA-64);
- udany test statku Dragon 2;
- koniec misji teleskopu kosmicznego Spitzer;
- „kosmiczny taniec” dwóch satelitów szpiegowskich - amerykańskiego NROL-65 (KH-11) i rosyjskiego Kosmos 2542;
- start pełnowymiarowego demonstratora polskiej rakiety Perun;
- lądowanie Sojuza MS-13 z załogą z ISS.

Po fleszu astronautycznym zebrani mieli okazję zobaczyć fotorelację z wyprawy na północ Finlandii, przygotowaną przez Jarosława Pawelca. Wyprawa miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia, zaś jej celem były obserwacje zorzy polarnej oraz zakończenia nocy polarnej.
Zdjęcia z XII Zimowego Zlotu Miłośników Astronomii zaprezentował Marek Więckowski. Zlot odbył się w styczniu br. w ośrodku Farfurnia w Zawadce Rymanowskiej, na Podkarpaciu. Ponadto Marek zaprezentował obszerną fotorelację z wizyty w obserwatoriach Paranal oraz ALMA w Chile na przełomie listopada i grudnia 2019 roku.
Pod koniec spotkania prezes Wiesław Krajewski wygłosił drugą część prezentacji o kartografii Marsa - tym razem omówione zostały: nazewnictwo, lokalizacja i szczegóły budowy wybranych struktur na powierzchni planety (m.in. Olympus Mons, Valles Marineris), ciekawostki i zagadki marsjańskie (m.in. twarz z Cydonii, krater Galle) czy polskie akcenty na Marsie.
Kolejne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA odbędzie się tradycyjnie w drugi piątek miesiąca, czyli 13.03.2020 roku. Kwietniowe zebranie w Lublinie nie odbędzie się w tradycyjnym terminie ze względu na święta wielkanocne oraz Noc Jurija, zaplanowaną na 17 kwietnia. Bieżące informacje o działalności członków Oddziału można znaleźć, odwiedzając profil facebookowy lubelskiego PTMA oraz fanpage Lubelska AstroGrupa.


Zebranie Oddziału, 14.2.2020

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. ważne sprawy bieżące,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prezentacje członków Oddziału własnych obserwacji,
5. prezentacja Wiesława Krajewskiego "Historia marsjańskiej kartografii" część 2.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 10.1.2020

Pierwsze tegoroczne zebranie członków naszego Oddziału rozpoczęło się od złożenia życzeń noworocznych przez prezesa Wiesława Krajewskiego. Następnie wspólnie ustaliliśmy terminy spotkań w pierwszym półroczu. Prezes również poinformował o planowanych przedsięwzięciach popularyzatorskich, w tym przede wszystkim spotkaniu w Dworku Wincentego Pola w lutym oraz organizacji Nocy Jurija w kwietniu. Podany został również termin zlotu w Bieszczadach - 23-26 kwietnia. Prezes poinformował także o przebiegu zebrania Zarządu Głównego PTMA w Krakowie w listopadzie ub.r. oraz o zasadach prenumeraty „Uranii” w bieżącym roku.
Następnie Wiesław Krajewski przedstawił najważniejsze zjawiska astronomiczne na niebie w nadchodzącym miesiącu oraz w ciągu całego roku. Przypadającego w czasie zebrania półcieniowego zaćmienia Księżyca nie mogliśmy obserwować z powodu niesprzyjającej pogody. Prezes udzielił w tym dniu wywiadu Radiu Lublin na ten temat.
Informacje o minionych w ostatnim miesiącu wydarzeniach astronautycznych przedstawił jak zwykle koordynator Sekcji Astronautycznej PTMA Zbigniew Jankowski.
Prelekcję pt. „Historia marsjańskiej kartografii” zaprezentował prezes Wiesław Krajewski. Omówił historię obserwacji Marsa od Galileusza przez Fontanę, Huygensa, Cassiniego, Maraldiego, Herschela, Schrötera, Proctora po Schiaparellego, Antoniadiego i Graafa. Przedstawił też różne koncepcje nazewnictwa tworów marsjańskich. Prelekcja będzie kontynuowana o wątek współczesnych map Marsa.
Na zakończenie dyskutowaliśmy na różne tematy astronomiczne, częstując się ciasteczkami i owocami. Kolejne zebranie odbędzie się 14 lutego.

Zebranie Oddziału, 10.1.2020

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. bieżące sprawy Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja "Historia marsjańskiej kartografii"
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 13.12.2019

Ostatnie w tym roku zebranie poprowadził koordynator Sekcji Astronautycznej PTMA, Zbigniew Jankowski. Rozpoczął on od prezentacji najważniejszych przewidywanych wydarzeń na nocnym niebie:
- koniunkcja Księżyca z Marsem (23.12);
- koniunkcja Księżyca z Wenus (28.12);
- przejście Księżyca w okolicy Aldebarana (7.01);
- zaćmienie półcieniowe Księżyca (10.01.2020).

Następnie Łukasz Tkaczyk przedstawił fotorelację ze swoich licznych obserwacji z ostatnich lat - były to między innymi zaćmienie Słońca, zaćmienia Księżyca, tranzyty Merkurego na tle tarczy słonecznej, obserwacje plam słonecznych i inne.
W dalszej części spotkania zebrani mogli zapoznać się z fotorelacją Arkadiusza Kosteckiego z wyjazdu na tegoroczną Konferencję Górnictwa Kosmicznego oraz do laboratoriów rakietowych AGH Space Systems w Krakowie. Członkowie Oddziału mieli okazję poznać niektóre fakty z działalności krakowskiego koła studenckiego oraz zobaczyć filmy nagrane podczas startów rakiety na Pustyni Błędowskiej. Prelegent zachęcił do podejmowania własnej działalności w zakresie inżynierii kosmicznej i prezentowania wyników na spotkaniach Oddziału.
Następnie głos ponownie zabrał Zbigniew Jankowski, omawiając nowinki astronautyczne z ostatniego miesiąca, a były to między innymi:
- 13 startów rakiet (Chiny, USA, Rosja, Indie);
- trzy spacery kosmiczne (EVA-59, 60 oraz 61);
- montaż statku Orion i przekazanie go do testów;
- testy zbiornika wodoru SLS „do granic możliwości”.

Inną odsłonę astronautyki stanowiła prezentacja Zbigniewa Jankowskiego, zatytułowana „W starym kinie”. Prelegent omówił różne pomysły dotyczące lotów w kosmos, pochodzące z dawnej kinematografii (do lat 60. XX w.). Na slajdach pojawiły się takie tytuły, jak: Podróż na Księżyc; Himmelskibet; The First Men in the Moon; Aelita; Frau im Mond; Kosmicheskiy reys; Weltraumschiff I Startet; Destination Moon; Rocket Ship X-M; trzy filmy stworzone we współpracy Disney’a i von Brauna: Man in Space, Man and the Moon oraz Mars and Beyond; Conquest of Space; Doroga k zwiezdam; Byłem sputnikiem Słońca; Nebo zovyot; 12 to the Moon; First Spaceship on Venus (pol. Milcząca gwiazda, na motywach powieści Stanisława Lema Astronauci). Prelegent omówił najciekawsze rozwiązania zaproponowane w filmach oraz dokonał krótkiej recenzji każdego z nich, starając się jednocześnie nie zdradzać szczegółów fabuły. Zachęcił także obecnych do zagłębienia się w temat kinematografii astronautycznej.
Noworoczne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA odbędzie się tradycyjnie w drugi piątek stycznia, czyli 10.01.2020 r., podczas półcieniowego zaćmienia Księżyca. W przypadku dobrej pogody będziemy obserwowali to zjawisko.
Bieżące informacje o działalności członków Oddziału można znaleźć, odwiedzając profil facebookowy lubelskiego PTMA oraz fanpage Lubelska AstroGrupa.


Zebranie Oddziału, 13.12.2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. wiadomości astronautyczne,
2. aktualności na niebie,
3. prelekcja Zbigniewa Jankowskiego pt. "W starym kinie".

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 15.11.2019

Listopadowe zebranie rozpoczął prezes Wiesław Krajewski, przedstawiając najważniejsze ze zbliżających się wydarzeń nocnego nieba, między innymi:
- koniunkcję Merkurego, Marsa i cienkiego sierpa Księżyca, dość dobre warunki obserwacyjne Merkurego (24.11);
- cienki sierp Księżyca maksymalnie zbliżony do Merkurego (25.11);
- dzienne zakrycie Jowisza przez Księżyc (28.11);
- koniunkcja Jowisza, Wenus i cienkiego sierpa Księżyca (28.11);
- koniunkcja Saturna i Wenus (11.12).

Następnie Zbigniew Jankowski omówił nowości astronautyczne z ostatniego miesiąca, między innymi:
- 6 startów rakiet (Chiny, USA);
- kobiecy spacer kosmiczny EVA-58;
- publikację planów miniwahadłowca Dream Chaser, który w latach 2021-24 ma zaopatrywać ISS;
- zakończenie misji statku bezzałogowego OTV-5;
- publikację wstępnych planów misji Artemis NASA;
- test systemu ucieczkowego kapsuły CST-100 Starliner, zakończony częściowym powodzeniem;
- test kapsuły Dragon 2, zakończony powodzeniem.

Kolejny punkt zebrania stanowiły fotorelacje z tranzytu Merkurego na tle tarczy słonecznej, który miał miejsce 11 listopada. Zebrani mieli okazję zobaczyć fotografie zrobione przez Jarosława Pawelca, Marka Więckowskiego, Mateusza Dudkowskiego, Marcina Jarskiego oraz Wiesława Krajewskiego. Ponadto Marek Więckowski przedstawił także sprawozdanie z astronomicznego wyjazdu do Wiednia, w tym prezentację jednej z największych na świecie kolekcji meteorytow.
Spotkanie zwieńczyła czwarta, ostatnia część prezentacji o zjawiskach zakryciowych. Prezes Wiesław Krajewski omówił tym razem gwiazdy zmienne zaćmieniowe, tranzyty ISS na tle Słońca i Księżyca, tranzyty ciał niebieskich obserwowane spoza Ziemi (np. przejścia księżyców Marsa przed Słońcem, układu Ziemia-Księżyc na tle tarczy słonecznej obserwowany z powierzchni Marsa, wzajemne zakrycia księżyców w układzie Saturna) oraz tranzyty egzoplanet.
Kolejne, wigilijne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA odbędzie się w drugi piątek grudnia - 13.12.2019 r. Wszystkich członków i sympatyków lubelskiego PTMA zachęcamy do zaglądania na profil facebookowy Lubelskiego Oddziału PTMA, oraz fanpage Lubelska AstroGrupa.

Zebranie Oddziału, 15.11.2019

W programie zebrania:
1. sprawozdanie z tranzytu Merkurego na tle Słońca;
2. aktualności astronomiczne na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. prelekcja Wiesława Krajewskiego "Zjawiska zakryciowe" część IV.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 18.10.2019

Październikowe zebranie rozpoczął Prezes Wiesław Krajewski, przedstawiając fotorelację z ostatnich wydarzeń w branży astonomicznej, między innymi:
- z dni otwartych w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN;
- z Jesiennego Roztoczańskiego Zlotu Miłośników Astronomii;
- z obchodów 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie oraz imprez i wycieczek towarzyszących temu wydarzeniu (zwiedzanie Collegium Maius, Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego);
- z pogrzebu Aleksieja Leonowa, pioniera spacerów kosmicznych.

Następnie Zbigniew Jankowski Październikowe zebranie rozpoczął prezes Wiesław Krajewski, przedstawiając fotorelację z wakacyjnych wydarzeń astronomicznych, między innymi:
- z Dnia Otwartego w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie;
- z Jesiennego Roztoczańskiego Zlotu Miłośników Astronomii pod Biłgorajem;
- z obchodów 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie oraz imprez i wycieczek towarzyszących temu wydarzeniu (zwiedzanie Collegium Maius, Obserwatorium Astronomicznego omówił nowości astronautyczne z ostatniego miesiąca, między innymi:
- 11 startów rakiet (Chiny, Japonia, USA, Rosja);
- animację podsumowująca misję Rosetta, stworzoną ze zdjęć zrobionych przez sondę (autor: Christian Stangi);
- finały zawodów ERC 2019, które odbyły się w Kielcach;
- lot ILR Bursztyn na wysokość 23 km;
- zaprezentowanie statku StarShip;
- problemy z sondą Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) i wprowadzenie jej w tryb safe mode (od 27 czerwca br.);
- kontrakt NASA na zamówienie 6 sztuk statków Orion;
- wybór 25 kandydatów do udziału w misji Gaganyaan przez ISRO;
- odnalezienie drugiego obiektu spoza Układu Słonecznego - komety 2I/Borisov;
- dwa spacery kosmiczne na ISS - EVA-56 i EVA-57;
- wyciek wstępnych planów misji księżycowej Artemis 3;
- prototypy nowych skafandrów, zaprezentowane w ostatnim czasie przez NASA.

Prezentację uzupełniła fotorelacja z pogrzebu Aleksieja Leonowa, pioniera spacerów kosmicznych.
Następnie Marek Więckowski zaprezentował zdjęcia ze swoich obserwacji koniunkcji Jowisza z Księżycem, tranzytów ISS na tle tarcz Księżyca i Słońca, a także obszerną fotorelację z wyjazdu do Wrocławia, gdzie w ostatnich miesiącach w Hali Stulecia miała miejsce wystawa Space Adventure.
Pod koniec spotkania prezes Wiesław Krajewski pokrótce omówił najważniejsze wydarzenia, jakie czekają nas na nocnym niebie w najbliższym miesiącu:
- 24.10 - wschód Księżyca w koniunkcji z Marsem;
- 28.10 - opozycja Urana;
- 31.10 - koniunkcja Jowisza z cienkim sierpem Księżyca;
- 11.11 - tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca;
- 13.11 - przejście Księżyca w pobliżu Aldebarana.

Spotkanie zakończyła trzecia część prezentacji dotycząca tranzytów obserwowanych na nocnym niebie. Prezes omówił tym razem tranzyty Merkurego i Wenus na tle tarczy Słońca, a także różne rodzaje zakryć występujące w układzie Jowisza.
Z racji przewidywanego tranzytu Merkurego, który będzie miał miejsce 11.11, w wolnych wnioskach padła propozycja zorganizowania wspólnej, oddziałowej obserwacji tego zjawiska. Kolejne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA odbędzie się ponownie w trzeci piątek miesiąca - 15.11.2019 r.

Zebranie Oddziału, 18.10.2019

W programie zebrania:
1. aktualności oddziałowe,
2. sprawozdanie z jesiennego zlotu na Roztoczu,
3. relacja z Dnia Otwartego w CAMK,
4. wrażenia z jubileuszu 100-lecia PTMA,
5. aktualności astronomiczne,
6. aktualności astronautyczne,
7. prelekcja "Zjawiska zakryciowe cz. III".

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału, 13.09.2019

Pierwsze po wakacjach zebranie poświęcone było wielu sprawom, a rozpoczęło się od sprawozdań z wydarzeń, w których nasi członkowie wzięli udział w lipcu. Były to Poleskie spotkania z astronomią zorganizowane przez Tomasza Zajączkowskiego w Przystani Spławy pod Urszulinem, a także spotkanie w Dworku Wincentego Pola w Lublinie z okazji 50 rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Relacje i zdjęcia z tych wydarzeń przedstawił prezes Wiesław Krajewski. Wakacyjne wydarzenia na niebie to także lipcowe całkowite zaćmienie Słońca widziane w Ameryce Południowej, częściowe zaćmienie Księżyca 16.07, a także np. koniunkcja Księżyca z Jowiszem 9.08.
Omówione zostały także plany na przyszłość, w tym plan naszych kolejnych spotkań, kolejne spotkanie w Dworku, a szczególnie obchody jubileuszu 100-lecia PTMA w Krakowie, na które wybiera się kilka osób z naszego Oddziału.
Stałym punktem programu są aktualności na niebie omówione przez prezesa Wiesława Krajewskiego i aktualności astronautyczne przygotowane przez Zbigniewa Jankowskiego.
W czasie zebrania swoimi wrażeniami astronomicznymi z wakacyjnego pobytu za kołem polarnym podzielił się Jarosław Pawelec.
Ostatnim punktem programu była kolejna część prelekcji Wiesława Krajewskiego na temat zjawisk zakryciowych. Omówione zostały podwójne zakrycia planet przez Księżyc, zakrycia gwiazd przez planetoidy, zakrycia gwiazd przez planety i ich księżyce oraz zakrycia planet przez planety. Kolejna część prelekcji zostanie zaprezentowana na zebraniu październikowym, które odbędzie wyjątkowo w trzeci piątek, tj. 18.10.

Zebranie Oddziału, 13.09.2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. sprawozdanie z działalności wakacyjnej;
2. omówienie ciekawszych zjawisk na niebie letnim;
3. działalność Oddziału w II półroczu 2019;
4. aktualności na niebie;
5. aktualności astronautyczne;
6. prelekcja Wiesława Krajewskiego "Zjawiska zakryciowe. Część II".

Serdecznie zapraszamy.

ZAPROSZENIE

W roku bieżącym PTMA obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Uroczystości z tej okazji odbędą się 5 października 2019 r. (sobota). W programie są przewidziane: sesja naukowa, pokazy astronomiczne na krakowskim Rynku Głównym, uroczysta Gala Jubileuszowa połączona z widowiskiem tanecznym Urania, przygotowanym przez warszawskiego reżysera Macieja Pawłowskiego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków naszego Oddziału do uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Koszt udziału w jubileuszu dla członków PTMA wynosi 50,00 PLN, dla pozostałych osób 100,00 PLN. W ramach tej opłaty jest zapewniony jeden nocleg, wyżywienie i dla chętnych zwiedzanie Krakowa. Każdy uczestnik otrzyma też pamiątkową publikację książkową. Szczegółowy program podamy miesiąc przez jubileuszem.
Wpłaty należy dokonać na rachunek PTMA, ul. Miodowa 13a/35, nr: 46 1500 1142 1211 4007 5401 0000 z dopiskiem „Jubileusz PTMA” do dnia 15.09.2019 r.
Po dokonaniu wpłaty, prosimy zainteresowanych noclegiem w Krakowie o potwierdzenie tego faktu na adres: sekretariat@ptma.pl i wyraźne wskazanie daty noclegu.



ZAPROSZENIE





ZAPROSZENIE

W piątkowy wieczór 12 lipca około godziny 20 zapraszamy serdecznie do Przystani Spławy na Poleskie Spotkania z Astronomią 2019.
Obserwacje galaktyk, gwiazd, planet, księżyców i Księżyca zostaną poprzedzone bardzo ciekawym wykładem o Słońcu i Księżycu. Poprowadzą go małżeństwo - dr Agnieszka Kidzińska-Król oraz dr Wojciech Król, uznani popularyzatorzy astronomii.
Słowo wstępu z De Revolutionibus Mikołaja Kopernika wygłosi pasjonat astronomii, znany z ekranów TV i z radia Artur Kalicki.
Ciekawostką wydarzenia będzie również wystawa zdjęć z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonanych przez astronautów dla podopiecznych pana profesora Mirosława Trociuka z Włodawy.

Serdecznie zapraszamy.
Adres: Stare Załucze 7, przy Muzeum Poleskiego Parku Narodowego.


Zebranie Oddziału, 14.06.2019

Czerwcowe zebranie rozpoczął prezes Wiesław Krajewski od sprawozdania z wyjazdu na jubileusz 70-lecia Łódzkiego Oddziału PTMA, a także od omówienia przygotowań Zarządu Głównego do 100-lecia istnienia PTMA. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zobaczyć fotorelację z prelekcji o zanieczyszczeniu światłem, wygłoszonej przez prezesa w Krasnostawskiej Bibliotece Powiatowej 11.06.2019 r., oraz zdjęcia z ostatnich obserwacji obłoków srebrzystych.
W dalszej części spotkania omówione zostały wakacyjne plany lubelskiego Oddziału, między innymi:
- wyjazd do centrum astronomicznego Tomasza Zajączkowskiego w Urszulinie, zaplanowany wstępnie na 05.07.2019 r., alternatywnie na 12.07.2019 r. (w zależności od przewidywanych warunków atmosferycznych);
- wspólne obserwacje częściowego zaćmienia Księżyca, wstępnie zaplanowane na 16.07.2019 r.;
- rocznica lądowania na Księżycu – lokalne obchody odbędą się w lubelskim dworku Wincentego Pola (20.07.2019 r.);
- obserwacje Perseidów połączone z grillem astronomicznym, planowane w okolicach 10-13.08.2019 r. (termin do uzgodnienia).

Prezes Oddziału omówił także najbliższe interesujące zjawiska astronomiczne:
- koniunkcja Księżyca i Jowisza (16.06);
- bliskie złączenie Marsa i Merkurego (18.06);
- złączenie Księżyca z Saturnem (18.06);
- opozycja Saturna w pobliżu Jowisza (10.07);
- częściowe zaćmienie Księżyca (16.07);
- koniunkcja sierpa Księżyca z Aldebaranem (28.07);
- bliska koniunkcja Księżyca z Jowiszem (9.08);
- koniunkcja Księżyca z Aldebaranem (24.08);
- zbliżenie Księżyca do Jowisza (6.09) i Saturna (8.09).

Wiadomości astronautyczne z ostatniego miesiąca przedstawił Zbigniew Jankowski. Pokrótce omówione zostały:
- 8 startów rakiet, 1 nieudany (Chiny, Indie, USA, Rosja);
- odnalezienie śladów po uderzeniu sondy Beresheet w powierzchnię Księżyca;
- ARTEMIS – zarys nowego programu księżycowego NASA;
- wybór 3 firm, które mają dla NASA dostarczać na Księżyc ładunki naukowe;
- drugi lot rakiety ILR-33 Bursztyn;
- rosyjski spacer kosmiczny;
- I miejsce łazika IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej na URC2019;
- wodowanie CSR-17;
- problemy z wbijaniem „kreta” w powierzchnię Marsa przez sondę InSight;
- hinduskie plany misji księżycowej (lądownik z łazikiem);
- otwarcie ISS dla turystów.

Pod koniec spotkania Zbigniew Jankowski dość szczegółowo omówił historię programu Apollo, w związku ze zbliżającą się 50-tą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. O godzinie 19.00 zebrani musieli opuścić zajmowaną salę, dlatego pozostałe zaplanowane punkty spotkania zostały przeniesione na kolejne zebranie. Odbędzie się ono już po wakacjach, w drugi piątek września 13.09.2019 r.



Zebranie Oddziału 14 czerwca 2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. aktualności oddziałowe i plany na wakacje,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. relacje członków z ostatnich wydarzeń astronomicznych,
5. „Apollo 11 – wprowadzenie do rocznicy” prelekcja Z. Jankowskiego,
6. „Zjawiska zakryciowe cz. II” prelekcja W. Krajewskiego.
Serdecznie zapraszamy.

Zaproszenie

W nadchodzącą NOC MUZEÓW, 18 maja (w sobotę) w godz. 18.00–23.00, uprzejmie zapraszamy również do Dworku Wincentego Pola na „Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni". Czekać będą na Państwa:
– pp. Barbara Czajkowska i Magdalena Norkowska z opowieściami o niezwykłych dziejach i właściwościach zabytkowych przedmiotów,
– p. Jolanta Ścibior ze swą kolekcją amonitów – skamieniałych mieszkańców pradawnych mórz,
– p. Anna Cieśla wraz z Akademią Artystycznych Umiejętności, działającą przy Klubie Osiedlowym „Przyjaźni", z prezentacją multimedialną do wierszy Józefa Czechowicza pt. „... życie snem krótkim ...",
– o godz. 20.00 p. Wiesław Krajewski wystąpi z odczytem „Meteoryty w zasięgu ręki", odczyt połączony będzie z prezentacją kolekcji meteorytów,
– a po nim, jeśli tylko aura pozwoli, członkowie Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z pomocą teleskopu zabiorą nas w podróż międzyplanetarną.

Do zobaczenia! Zapraszamy!

Zebranie Oddziału 10 maja 2019

Majowe zebranie rozpoczął prezes Wiesław Krajewski od wzmianki o Dniu Astronomii, który ma mieć miejsce już 11 maja. Następnie zaprezentowane zostały fotografie z Nocy Jurija, która miała miejsce 12 kwietnia br. Prezes wyraził nadzieję na to, że impreza będzie organizowana przez nasz Oddział PTMA także w kolejnych latach. Uczestnicy zebrania mieli również okazję zobaczyć fotorelację ze zlotu w Bieszczadach oraz zdjęcia z ostatnich wydarzeń astronomicznych na niebie. Następnie omówione zostały plany związane ze zbliżającą się Nocą Muzeów, 18 maja 2019 roku. W ramach tychże obchodów Lubelskie PTMA będzie współorganizować wydarzenia, które będą miały miejsce w Dworku Wincentego Pola.
W dalszej części spotkania prezes omówił nadchodzące zjawiska astronomiczne:
- zbliżenie Księżyca i Regulusa (12.05);
- wschody Jowisza nieopodal Księżyca, koniunkcja obu ciał niebieskich (19-20.05);
- bliskie złączenie Saturna i Księżyca (23.05);
- dobra widoczność Merkurego (4.06);
- zbliżenie Księżyca do Regulusa (8.06);
- opozycja Jowisza (10.06);
- możliwość obserwacji obłoków srebrzystych (od początku czerwca);
- dobry okres obserwacji ISS (całonocne obserwacje w miesiącach letnich).

Wiadomości astronautyczne z ostatniego miesiąca przedstawił Arkadiusz Kostecki, na podstawie prezentacji przygotowanej przez Zbigniewa Jankowskiego. Omówione zostały:
- 6 startów rakiet;
- kolejne polskie satelity na orbicie - KRAKsat i Światowid;
- majowe dokowanie statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej;
- zdjęcia zaćmień Słońca przez Fobosa i Deimosa przesłane z Marsa przez sondę Curiosity;
- trzeci w tym roku spacer kosmiczny EVA-54;
- zbombardowanie planetoidy Ryugu przez sondę Hayabusa;
- rozbicie się izraelskiego lądownika księżycowego Beresheet;
- statek powietrzny Stratolaunch i jego pierwszy lot;
- wybuch Intelsata 29E na orbicie;
- eksplozja statku Dragon 2 podczas testu silników SuperDraco;
- testy w ramach projektu RaCER, prowadzoe na zlecenie ESA w kopalni bazaltu w Wilkowie na Dolnym Śląsku;
- zdjęcia wschodu i zachodu słońca na Marsie przesłane przez sondę InSight;
- jedenasty, „wzorcowy” lot rakiety New Shepard.

W dalszej części zebrania Bogumił Bielak zaprezentował zdjęcia z obserwacji komety 46P/Wirtanen, przeprowadzonych wspólnie z Mieczysławem L. Paradowskim na Roztoczu w listopadzie 2018 roku. Uczestnicy spotkania mieli także okazję zobaczyć zdjęcia Drogi Mlecznej oraz wybranych mgławic i galaktyk, zrobione przez Kamila Świcę. Następnie Łukasz Tkaczyk zaprezentował autorski projekt map nieba, prezentujących rozmieszczenie galaktyk z uwzględnieniem ich rodzaju, jasności i przynależności do poszczególnych grup galaktyk, z dołączonym tabelarycznym ujęciem informacji o każdej galaktyce. Każdy uczestnik spotkania otrzymał wydruk mapy grup galaktyk znajdujących się w południowej części gwiazdozbioru Lwa. Mapy wygenerowane zostały na portalu sky-map.org, oraz uzupełnione o informacje z wielu innych źródeł.
W dalszej części spotkania Prezes Wiesław Krajewski wygłosił wykład na temat okultacji, czyli zjawisk zakryciowych. Omówione zostały typy zakryć, oraz możliwości zastosowania zaćmień w prowadzeniu obserwacji nieba. Prezes wspomniał także o pracy Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć, działającej przy Łódzkim Oddziale PTMA. Prelegent wyświetlił liczne materiały prezentujące zakrycia gwiazd przez Księżyc, zachęcał także do prowadzenia własnych obserwacji, choćby zakryć najjaśniejszych gwiazd znajdujących się na drodze Księżyca: Aldebarana, Antaresa, Regulusa czy Spiki. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć także nagrania z całkowitych zaćmień Słońca i Księżyca. Omówione zostały także zakrycia planet (Jowisza, Saturna, Marsa, Wenus) przez Księżyc. Dalsza część prezentacji została zaplanowana na kolejne spotkanie.
W wolnych wnioskach Arkadiusz Kostecki wspomniał o planowanym wyjeździe na II Konferencję Górnictwa Kosmicznego w Krakowie oraz na pokaz testów rakiety AGH Space Systems. Maciej Derejski zaprosił natomiast wszystkich obecnych na Piknik z bł. Piotrem Jerzym Frassati, który będzie miał miejsce w najbliższą sobotę, 18 maja, w godzinach 10.00-16.00 na terenach zielonych akademików KUL na Poczekajce (ul. Konstantynów 1). W programie przewidziane są pokazy Słońca przez teleskop słoneczny, wystawa astrofotografii, a także prezentacja działalności Lubelskiego Oddziału PTMA.
Kolejne zebranie tradycyjnie odbędzie się w drugi piątek miesiąca, dokładnie 14.06.2019 r.



Zebranie Oddziału 10 maja 2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. aktualności na niebie;
2. aktualności astronautyczne;
3. sprawozdanie z "Nocy Jurija" i Bieszczadzkiego Zlotu Miłośników Astronomii w Bukowcu;
4. prelekcja "Zjawiska zakryciowe" cz. I.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 5 kwietnia 2019

Kwietniowe zebranie, zorganizowane wyjątkowo w pierwszy piątek miesiąca, rozpoczęło się od omówienia bieżących spraw Oddziału. Szczegółowo omówiony został plan obchodów zbliżającej się Nocy Jurija w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie (12 kwietnia). Omówiona została także planowana Noc Muzeów w Dworku Wincentego Pola, która będzie miała miejsce 18 maja. Program imprezy przewiduje prelekcje o meteorytyce, wraz z prezentacją okazów. Członkowie Oddziału będą mieli wówczas okazję zaprezentować własne kolekcje.
Kolejnym punktem spotkania była prelekcja wygłoszona przez Andrzeja Kołodyńskiego, dotycząca odbioru danych (zdjęć satelitarnych) z satelitów należących do National Oceanic and Atmospheric Administration. Prelegent przybliżył szczegóły budowy satelitów NOAA, a także zapoznał z instrumentarium i oprogramowaniem potrzebnym do odbioru i dekodowania sygnału z satelitów. Wykład połączony był z pokazem zdjęć odebranych w ostatnich dniach. Następnie Andrzej i Michał Kołodyńscy w obecności zgromadzonych podjęli po części udaną próbę odbioru danych przesyłanych z przelatującego właśnie satelity NOAA 15.
W dalszej części zebrania prezes Wiesław Krajewski omówił problem wyznaczania terminu Wielkanocy, który wbrew powszechnie panującej opinii nie jest uzależniony od pierwszej wiosennej pełni Księżyca, lecz od tzw. paschalnej pełni kościelnej. Pojęcie kościelnych pełni księżyca pojawiło się na Soborze w Nicei (325 r. n.e.) - wówczas ustalono schemat wyznaczania daty Wielkanocy. Prelegent przybliżył znaczenie terminów numerus aureus, circulus solaris, epactae lunares. Wyjaśnione zostały także przyczyny różnic w wyznaczaniu daty tego święta u katolików i prawosławnych.
W dalszej części spotkania prezes Oddziału omówił nadchodzące zjawiska astronomiczne:
- wędrówka Marsa w pobliżu Plejad (5.04);
- przejście Księżyca w pobliżu Regulusa (15.04);
- przejście Księżyca w pobliżu Aldebarana (20.04);
- „taniec” Ksieżyca, Jowisza i Saturna w pobliżu Antaresa (23.04);
- Jowisz w pobliżu Saturna, po obu stronach Drogi Mlecznej (25.04);
- cienki sierp Księżyca w pobliżu Aldebarana, nisko nad horyzontem (6.05).
Wiadomości astronautyczne w zastępstwie za Zbigniewa Jankowskiego przedstawił Arkadiusz Kostecki. Omówił on wydarzenia z ostatniego miesiąca, między innymi:
- 9 startów rakiet, w tym jeden zakończony niepowodzeniem;
- rozwój prac nad międzynarodową bazą okołoksiężycową;
- dalsze opadanie PW-Sat2;
- dwa spacery kosmiczne, które miały miejsce 22 i 29 marca br.;
- zarejestrowanie erupcji cząstek z asteroidy Bennu;
- opublikowanie nowych danych z misji Change-4;
- indyjskie testy broni antysatelitarnej;
- zmiana szefa Polskiej Agencji Kosmicznej;
- pierwszy test silnika Raptor.
W dalszej części zebrania Jarosław Pawelec zaprezentował autorskie zdjęcia zorzy polarnej, zrobione podczas wyprawy na północ Szwecji.
Pod koniec spotkania Prezes Wiesław Krajewski wygłosił wykład na temat dzieła zatytułowanego „Tractatus totius mathematicae explanati” - niewielkiej matematyczno-astronomicznej rozprawy autorstwa Kaspra Niesieckiego (1682-1744), jezuity mieszkającego przez znaczną część życia w Krasnymstawie. Dotychczas dzieło nie było publikowane - rękopis znajduje się w Bibliotece Kórnickiej PAN. Dzieło powstało w Kaliszu w 1714 roku. Na spotkaniu omówiona została ogólna treść rękopisu, zaprezentowano także jego skany. Ponadto uczestnicy zebrania mieli okazję obejrzeć medal z podobizną autora traktatu, oraz współczesne wydanie jego najbardziej znanej publikacji - „Korony polskiej”.
Kolejne zebranie zostało zaplanowane tradycyjnie na drugi piątek miesiąca, dokładnie 10.05.2019r.

Noc Jurija

W rocznicę lotu Jurija Gagarina, w piątek 12 kwietnia zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 5a, na obchody Nocy Jurija. W programie prelekcje na tematy astronautyczne, seanse w mobilnym planetarium, obserwacje nieba przez teleskopy.
Początek o 14.30, zakończenie - w nocy.



Zebranie Oddziału 5 kwietnia 2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. omówienie stanu przygotowań do "Nocy Jurija" oraz "Nocy Muzeów";
2. wiadomości astronautyczne;
3. aktualności na niebie;
4. rozważania w sprawie obchodów świąt Wielkanocy w 2019 roku;
5. prelekcja "Traktat astronomiczny Kaspra Niesieckiego":.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 8 marca 2019

Marcowe zebranie rozpoczęło się od omówienia bieżących planów Oddziału:
- organizacja „Nocy Jurija” w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie, w dniu 12.04.2019 r. Impreza rozpocznie się po godzinie 14.00. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w prelekcjach astronomicznych oraz skorzystać z mobilnego planetarium. W programie wydarzenia przewidziano także pokazy nieba;
- 16 Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii, który odbędzie się w dniach 25-28 kwietnia (więcej szczegółów na stronie astrozloty.pl);
- Noc Muzeów w Dworku Wincentego Pola, która będzie miała miejsce 18 maja. Program imprezy przewiduje prelekcje astronomiczne - między innymi o meteorytyce, wraz z prezentacją okazów;
- lipcowy wyjazd do Urszulina, do ośrodka astronomicznego tworzonego przez Tomasza Zajączkowskiego - szczegóły zostaną opublikowane w późniejszym czasie;
- na spotkaniu zapadły też wstępne ustalenia dotyczące obchodów 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, które Lubelski Oddział PTMA planuje zorganizować w Dworku Wincentego Pola, w drugiej połowie lipca - chętne osoby mogą jeszcze zgłaszać prezesowi swoje pomysły, a także chęć pomocy przy organizacji wydarzenia.

W dalszej części spotkania prezes Wiesław Krajewski omówił zbliżające się zjawiska astronomiczne:
- złączenie sierpa Księżyca z Marsem (11.03);
- przejście Księżyca w pobliżu Aldebarana (13.03), Regulusa (19.03), Spiki (22.03) i Antaresa (26.03);
- złączenie Księżyca i Saturna (29.03);
- koniunkcja Księżyca z Wenus (aczkolwiek przy trudnych warunkach obserwacyjnych, pod koniec marca);
- pojawienie się komet 46P/Wirtanen i C/2018 Y1 (Iwamoto).

Następnie Zbigniew Jankowski przedstawił aktualności astronautyczne z ubiegłego miesiąca, między innymi:
- 4 starty rakiet (po dwa starty rakiet Falcon i Sojuz);
- dokowanie statku Crew Dragon do ISS, oraz jego powrót zakończony wodowaniem;
- drugi lot kosmiczny VSS Unity;
- deorbitacja statku Cygnus NG 10.
- obserwacje wizualne łazika lunarnego Change-4, przeprowadzone przez satelitę LRO;
- test harpuna RemoveDEBRIS, który docelowo miałby wyłapywać kosmiczne śmieci;
- ustawienie „kreta” na powierzchni Marsa przez sondę InSight (urządzenie HP3, mające docelowo wbić się w grunt marsjański na głębokość ok. 5 m);
- pobranie próbek z planetoidy Ryugu przez sondę Hayabusa 2;
- zakończenie podejmowania prób kontaktu NASA z marsjańskim łazikiem Opportunity;
- nowe zdjęcia obiektu Ultima Thule, ukazujące jego plaskaty kształt;
- bankructwo firmy Mars One Ventures AG;

W dalszej części spotkania Andrzej i Michał Kołodyńscy przedstawili wyniki swojej działalności astronomicznej - udało im się nawiązać łączność z satelitami NOAA oraz stacją ISS, oraz odebrać przesyłane z kosmosu dane. Udało im się także odkodować odebrane treści: mapy satelitarne w podczerwieni, pocztówki okazjonalne z ISS – zostały one zaprezentowane na spotkaniu Oddziału PTMA. Za nawiązanie łączności z ISS Michał Kołodyński otrzymał w lutym pisemne gratulacje. Ojciec z synem zaprezentowali także sondę przeznaczoną do badań atmosfery (bez balonu), co wzbudziło spore zainteresowanie zebranych. Andrzej Kołodyński zapowiedział na dalsze spotkania cykl prelekcji na temat łączności satelitarnej.
Pod koniec spotkania Prezes Wiesław Krajewski zaprezentował ponad 100 zdjęć z obserwacji nieba, przeprowadzonych przez niego podczas niedawnej wyprawy w okolice równika, po Oceanie Indyjskim. Były wśród nich zdjęcia gwiazdozbiorów nieba południowego i północnego, zjawisk związanych z zachodem i wschodem słońca, blaskiem Księżyca.
Kolejne zebranie zostało zaplanowane wyjątkowo na pierwszy piątek kwietnia, czyli 05.04.2019 r., gdyż tydzień później będzie miała miejsce „Noc Jurija” w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie.

<

Zebranie Oddziału 8 marca 2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim o godzinie 17:15 w sali nr 27.

W programie zebrania:
1. omówienie planów działań Oddziału w najbliższych miesiącach;
2. aktualności na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. refleksje na temat nieba południowego z ilustracjami.

Serdecznie zapraszamy.

<

Zebranie Oddziału 8.lutego.2019

Ostatnie zebranie Prezes Wiesław Krajewski rozpoczął od omówienia bieżących planów Oddziału:
- organizacja „Nocy Jurija” w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie, w dniu 12.04.2019 r. Na tę okoliczność zaplanowano prelekcje i prezentacje filmów o tematyce astronomicznej, a także atrakcje dla dzieci – m. in. składanie modelu rakiety z klocków LEGO. Padła także propozycja wypożyczenia przenośnego planetarium; - udział w tegorocznej Nocy Muzeów – 18 maja br. (sobota) w Dworku Wincentego Pola członkowie Oddziału mają wygłosić zróżnicowane tematycznie prelekcje astronomiczne, między innymi o wielkościach we wszechświecie czy o meteorytyce;
- w związku ze zbliżającą się 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu, padła propozycja uczczenia jej w odpowiedni sposób – członkowie PTMA mają czas do kolejnego zebrania na zastanowienie się nad programem obchodów;
- wstępnie planowany jest także wyjazd do Urszulina, aby zwiedzić budowany tam przez Tomasza Zajączkowskiego ośrodek astronomiczny. Wyjazd miałby się odbyć w lipcu.

W dalszej kolejności Prezes omówił najciekawsze ze zbliżających się zjawisk nieba nocnego:
- złączenie Księżyca z Marsem i Uranem (10.02);
- największe zbliżenie Marsa i Urana (13.02);
- Księżyc w Hiadach, blisko Aldebarana (14.02);
- „Księżyc przy Żłobku” (gromada Żłobka w Raku, 18.02);
- najlepsze w tym roku warunki obserwacji Merkurego (końcówka lutego).

Aktualności z branży astronautycznej przedstawił Zbigniew Jankowski. Omówił pokrótce najważniejsze wydarzenia z ubiegłego miesiąca, między innymi:
- 8 startów rakiet, 2 nieudane – Iran, USA, Japonia, Chiny, Indie, Francja (Ariane);
- postępy misji lądownika Change-4;
- lądowanie lądownika CRS-16;
- dziesiąty lot New Shepard;
- nowe zdjęcia Ultima Thule, opublikowane przez NASA; - postępy misji satelitów BRITE;
- otwarcie Centrum Lotów Załogowych w Indiach;
- zlokalizowanie fragmentu skały ziemskiego pochodzenia wśród próbek pobranych podczas misji księżcyowych;
- ustawienie kopuły ochronnej na marsjańskim sejsmometrze przez lądownik InSight (02.02.2019);
- przygotowania sondy Hayabusa do lądowania na planetoidzie Ryugu;
- zaproszenie na ERC-2019, które odbędzie się 13-15 września br. na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

W dalszej części zebrania Prezes Wiesław Krajewski wygłosił prelekcję o zegarach słonecznych znajdujących się w Lublinie:
- w Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska (2010);
- na Osiedlu Krasińskiego, ul. Irydiona (2015);
- w Ogrodzie Saskim, al. Racławickie / ul. Leszczyńskiego (pierwszy zegar w tym miejscu stanął w 1840, odtworzony w 2007);
- w ogrodach Kurii Metropolitarnej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego (1876);
- w Parku Zawilcowa, ul. Daszyńskiego (2018);
- na ul. Siostry Bożeny Szerwentke.

Przy okazji uczestnicy zebrania zapoznali się ze szczegółami budowy zegarów słonecznych. Prelekcję zakończyła sentencja: „Wszędzie częstokroć mylą się zegarze, lecz te w Lublinie najpewniejsze łgarze” (Daniel Bratkowski, 1697).

Pod koniec zebrania głos zabrał Mieczysław Paradowski, pracownik Instytutu Fizyki UMCS, który szczegółowo opowiedział o swoich dotychczasowych przedsięwzięciach astronomicznych, oraz o wynikach własnych obserwacji nieba. Kolejne zebranie zostało zaplanowane na Dzień Kobiet, czyli 8 marca.

Zebranie Oddziału 8.lutego.2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim o godzinie 17:15 w sali nr 27.
W programie zebrania:
1. bieżące zamierzenia i plany działalności;
2. aktualności astronomiczne;
3. aktualności astronautyczne;
4. prelekcja "Zegary słoneczne Lublina".

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 11.01.2019

Na początku styczniowego spotkania prezes Wiesław Krajewski omówił najciekawsze ze zdarzeń astronomicznych, które będą miały miejsce w najbliższym miesiącu; zwrócił także uwagę na najważniejsze wydarzenia na nocnym niebie w nadchodzącym roku:
- przejście Księżyca w pobliżu Aldebarana (17.01);
- całkowite zaćmienie Księżyca (21.01);
- koniunkcja Księżyca z Regulusem (23.01);
- koniunkcja Wenus i Jowisza (23.01);
- koniunkcja sierpa Księżyca i Saturna (2.02);
- dość bliskie przejście Księżyca obok Marsa i Urana (10.02);
- złączenie Marsa i Urana (13.02);
- Księżyc w Hiadach (14.02);
- najlepsze w tym roku warunki obserwacji Merkurego (około 27.02);
- koniunkcja Księżyca i Jowisza (27.03);
- opozycja Jowisza (10.06);
- opozycja Saturna (9.07);
- częściowe zaćmienie Księżyca (16.07);
- tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca (11.11).

Następnie, w zastępstwie za Zbigniewa Jankowskiego, aktualności z branży astronautycznej przedstawił Arkadiusz Kostecki. Omówił on pokrótce najważniejsze wydarzenia z ubiegłego miesiąca, między innymi:
- 10 startów rakiet - Chiny, USA, Rosja, Francja, Indie;
- odkrycie 2018 VG18;
- postawienie sejsmometru na powierzchni Marsa przez sondę InSight;
- powrót Sojuza MS-09 na Ziemię;
- rozłożenie żagla deorbitacyjnego przez sondę PW-Sat2;
- przelot sondy New Horizons w pobliżu Ultima Thule;
- lądowanie Change-4 po niewidocznej stronie Księżyca;
- obserwacje aktywności wulkanicznej na Io, prowadzone przez sondę Juno.

W dalszej części zebrania prezes Wiesław Krajewski omówił najnowszą publikację dostępną w księgarni internetowej czasopisma Urania, zawierającą między innymi reprint IV wydania „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika. Prowadzący omówił pokrótce postać Jana Baranowskiego, który przetłumaczył na język polski i wydał dzieła Kopernika, a który ostatnie lata swego życia spędził na Lubelszczyźnie - znakiem jego obecności na tych terenach są chociażby zbudowane w okolicy trzy zegary słoneczne. Następnie omówiona została zawartość publikacji.
W wolnych wnioskach poruszono sprawę organizacji Nocy Jurija (12 kwietnia). Obchody współorganizowane przez lubelski Oddział PTMA będą miały miejsce w Bibliotece Powiatowej w Krasnymstawie. Więcej szczegółów zostanie opublikowane w marcu, tymczasem przez najbliższy miesiąc chętne osoby mogą jeszcze zgłaszać do prezesa swoje pomysły i propozycje dotyczące tego wydarzenia.
Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku 2019, wszystkim członkom i sympatykom PTMA życzymy ciemnego i bezchmurnego nieba oraz satysfakcji z podejmowanych działań, obserwacji i odkryć. Przypominamy także o opłacaniu składek członkowskich i prenumerat czasopism na kolejny rok. Kolejne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA zostało zaplanowane na 8 lutego.

Zebranie Oddziału 11.01.2019

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. aktualności astronomiczne na najbliższy miesiąc i rok;
2. aktualności astronautyczne;
3. prezentacja reprintu IV wydania De revolutionibus.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 14.12.2018

Ostatnie tegoroczne zebranie miało inny przebieg, niż zazwyczaj. Na początku prezes Wiesław Krajewski zaprezentował zebranym zdjęcia z obserwacji złączeń Księżyca z Saturnem (11.11) oraz z Marsem (15-16.11).
Następnie Prezes omówił zjawiska astronomiczne, które czekają nas w nadchodzącym miesiącu, a zwłaszcza:
- złączenie Księżyca z Marsem (14-15.12);
- koniunkcja Merkurego i Jowisza, oraz Wenus (21-22.12);
- dobra widoczność komety 46P/Wirtanen (14-18.12).

W dalszej części spotkania Zbigniew Jankowski pokrótce omówił aktualności astronautyczne, w szczególności:
- 16 startów rakiet, które miały miejsce od ostatniego spotkania Oddziału;
- obecny stan Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po listopadowych zmianach;
- postępy misji chińskiej sondy Change-4;
- deorbitacja japońskiego statku HTV-7;
- lądowanie sondy InSight na Marsie;
- udany lot prototypu polskiej rakiety suborbitalnej Bigos 4;
- osiągnięcie planetoidy Bennu przez sondę OSIRIS-REx;
- wyniesienie na orbitę satelity PW-Sat2 - satelita wykonał pierwsze w historii polskie zdjęcie Ziemi z przestrzeni kosmicznej;
- korekta kursu sondy New Horizons;
- sonda Voyager 2 przekroczyła heliopauzę;
- spacer kosmiczny na statku Soyuz, w związku z rozszczelnieniem się modułu orbitalnego;
- lot statku SpaceShipTwo.

Kolejnym punktem spotkania stanowiła druga część prezentacji „Astronomia - Astronautyka. Wiara - Religia”, wygłoszona przez prezesa Wiesława Krajewskiego. Tym razem zebrani mieli okazję poznać ciekawostki z życia religijnego astronautów i ich opinie na temat istnienia Boga (Jurij Gagarin, Mirosław Hermaszewski, John Glenn, James Irwin i inni). Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że efektem ubocznym lotów w kosmos u zdecydowanej większości astronautów było nawrócenie. Przypomniana została także historia misji Apollo 8, która odbyła się w święta Bożego Narodzenia i przyniosła wiele kontrowersji na tle religijnym, a także Apollo 11, kiedy to Buzz Aldrin na Księżycu spożył postacie eucharystyczne. Zebrani zobaczyli zdjęcia ukazujące elementy religijne na stacjach kosmicznych. Omówione zostały także postawy przedstawicieli największych religii wobec lotów kosmicznych, a także problemy astronautów wynikające z różnych przepisów i tradycji religijnych, przez nich kultywowanych. Ponadto zebrani mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poznać sylwetki świętych katolickich patronujących astronomom i astronautom, a także zobaczyć fotografie motywów astronomicznych w architekturze sakralnej.

Ostatnim punktem grudniowego spotkania było uroczyste spotkanie opłatkowe. W tym roku, zamiast planet układu słonecznego, na choince zagościli astronauci oraz promy kosmiczne. Kolejne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA zostało zaplanowane na 11 stycznia 2019 roku.

Zebranie Oddziału 14.12.2018

Najbliższe zebranie Oddziału odbędzie się 14 grudnia w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. aktualności na niebie,
2. aktualności astronautyczne,
3. prelekcja „Astronomia a religia” cz. II.
4. spotkanie wigilijne.
Serdecznie zapraszamy


Zebranie Oddziału, 9.11.2018

Na początku listopadowego spotkania prezes Wiesław Krajewski w obecności wszystkich wręczył legitymację nowemu członkowi PTMA, Arkadiuszowi Dulowi. Następnie omówiono sprawy bieżące Oddziału. Padła propozycja wzięcia udziału w „Nocy Jurija”, która rokrocznie obchodzona jest 12 kwietnia, w rocznicę lotu pierwszego człowieka w kosmos. Członkowie do najbliższego spotkania mają zastanowić się, w jaki sposób nasz Oddział mógłby uczcić to wydarzenie.

Kolejną poruszoną sprawą był festiwal Kontynenty, który odbył się w dniach 03-05.11.2018 r. w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Szczególną uwagę przyciągnęły dwie prelekcje o tematyce astronomicznej, z których relacje przygotowane przez Wiesława Krajewskiego i Marka Więckowskiego zaprezentowano w dalszej części spotkania.

Następnie Prezes Wiesław Krajewski omówił aktualności astronomiczne, a zwłaszcza zbliżające się:

- bliskie złączenie sierpa Księżyca z Saturnem (11.11);
- koniunkcja Księżyca z Marsem (15.11);
- przejście Księżyca w pobliżu Aldebarana (23.11);
- spotkanie Księżyca, Wenus i Spiki (3.12);
- koniunkcja Księżyca i Merkurego (6.12);
- kolejna koniunkcja Księżyca z Saturnem (9.12);
- koniunkcja Księżyca i Marsa (14.12).

Zebrani mieli okazję zobaczyć fotoreportaż z prelekcji gen. Mirosława Hermaszewskiego, zatytułowanej „Na granicy dwóch światów”, a wygłoszonej w ramach festiwalu Kontynenty. Drugim gościem imprezy był Karol Wójcicki. Podczas swojej prezentacji „Ciemność dnia, światła nocy” poruszył on między innymi ciekawą kwestię, mianowicie czy całkowite zaćmienie Słońca i zorza polarna mogą zostać zaobserwowane jednocześnie - okazuje się, że podczas zaćmienia w 2026 roku będą istniały dość dogodne warunki do takiej obserwacji.

W dalszej części spotkania prezes Wiesław Krajewski wygłosił prelekcję „Astronomia - astronautyka. Wiara - religia”, w której opisał z różnych perspektyw wzajemne przenikanie się religii oraz astronomii, począwszy od nazw ciał i gwiazdozbiorów zaczerpniętych z mitologii greckiej, azteckiej, sumeryjskiej, słowiańskiej, egipskiej czy japońskiej; poprzez dzieło Juliusa Schillera, stanowiące chrześcijańską alternatywę dla mitologicznego systemu podziału nieba; po współczesne wątki religijne i ludowe, pojawiające się w nazewnictwie astronomicznym. W dalszej części prezentacji omówione zostały pokrótce sylwetki papieży interesujących się astronomią, wątki astronomiczne pojawiające się w Biblii, poglądy niektórych astronomów będących członkami Papieskiej Akademii Nauk oraz konflikty występujące pomiędzy teoriami naukowymi a kultywowanymi tradycjami religijnymi. Była to pierwsza część prelekcji. Kolejna zaprezentowana zostanie na spotkaniu grudniowym.

Na koniec spotkania Maciej Derejski przedstawił krótką fotorelację z prezentacji „Muzyka Wszechświata”, którą prezes Wiesław Krajewski wygłosił w Dworku Wincentego Pola 13.09.2018 r. Obecni mogli również zobaczyć zdjęcia z wystawy obrazów Karoliny Niedźwieckiej o treściach astronomicznych, która miała miejsce w lubelskim Domu Żołnierza oraz relację z pikniku astronomicznego, który odbył się 12-15.08.2018 r. w „Dworze nad Bugiem” w Majdanie Stuleńskim.

Po zakończeniu spotkania odbyło się zebranie Zarządu Oddziału.

Kolejne, wigilijne zebranie Lubelskiego Oddziału PTMA odbędzie się 14 grudnia.

Zebranie Oddziału 9.11.2018

W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału;
2. aktualności na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. prelekcja "Astronomia a religia" cz. I;
5. zebranie Zarządu Oddziału.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 12.10.2018 r.

Październikowe zebranie rozpoczął tradycyjnie prezes Wiesław Krajewski, od krótkiego pokazu zaległych zdjęć tegorocznych Perseidów. Następnie zostały omówione bieżące sprawy Oddziału.

W dalszej części spotkania prezes Wiesław Krajewski omówił aktualności astronomiczne, a zwłaszcza zbliżające się:
- koniunkcję Księżyca i Saturna (14.10);
- koniunkcję Księżyca i Marsa (18.10);
- opozycję Urana (25.10);
- przelot ISS na tle tarczy Słońca (widoczny z Lublina, 25.10);
- złączenie Księżyca i Regulusa (2.11);
- koniunkcja Księżyca i Wenus w pobliżu gwiazdy Spica (6.11).

Kolejny punkt zebrania stanowiły aktualności astronautyczne z ostatniego miesiąca, omówione przez koordynatora Sekcji Astronautycznej Zbigniewa Jankowskiego, między innymi:
- starty rakiet chińskich;
- setny start rakiety Ariane 5;
- przerwany start rakiety Sojuz MS-10;
- lądowanie Sojuza MS-08;
- prezentacja hinduskiego kombinezonu do misji kosmicznych;
- ERC w Starachowicach;
- testy satelity RemoveDEBRIS;
- plany lotu Yusaku Maezawy wokół Księżyca;
- lądowanie próbników na planetoidzie Ryugu;
- lądowanie łazika MASCOT;
- pierwsze światło Parker Solar Probe;
- pierwsze dane naukowe z teleskopu TESS;
- 60. rocznica powstania NASA;
- awaria kolejnego żyroskopu teleskopu Hubble'a.
Omówienie aktualności astronautycznych zakończył pokaz transmisji z nieudanego startu rakiety MS-10.

Następnie Zbigniew Jankowski zaprezentował dość obszerny fotoreportaż z wizyty na European Rover Challenge, który miał miejsce w Starachowicach w dniach 14-16 września br. Uczestnicy zebrania mieli także okazję zobaczyć fotografie pomnika UFO w Emilcinie, który Zbigniew Jankowski odwiedził w drodze powrotnej z ERC.

W dalszej części spotkania miała miejsce prelekcja „Space Ship One”, przygotowana przez Zbigniewa Jankowskiego, a omawiająca:
- historię projektu, m.in. losy rakietoplanu X-15, powstałego w latach 60. XX w., stanowiącego z początku program technologiczny, później także badawczy;
- historię konkursu X-Prize, oraz postacie związane z konkursem, m.in. Petera Diamandisa i Burta Rutana;
- konstrukcje konkretnych statków powiązanych z projektem: NASA AD-1, Beechcraft Starship, X-38, Roton, Stratolaunch, White Knight (przemianowany później White Knight One - ponad 50 lotów próbnych), Space Ship One (17 lotów, w tym 3 kosmiczne), Space Ship Two (w ramach rozwoju kosmicznej turystyki);
- silniki hybrydowe SpaceDev o interesującej konstrukcji - paliwem jest guma, zaś utleniaczem gaz rozweselający.

W dalszej części spotkania Tomasz Popajewski zaprezentował wyniki swoich obserwacji egzoplanet, a także omówił pokrótce projekt obserwacyjny TESS Follow Up i perspektywy działań obserwatorium ZS-12 Lublin w ramach tego programu.
Spotkanie zakończył pokaz astronomicznych zdjęć Jarosława Pawelca, relacjonujący wyjazd w góry Karakorum.
Kolejne zebranie Oddziału zostało zaplanowane na 9.11.2018 r., zaś ostatnie tegoroczne spotkanie odbędzie się 14.12.2018 r.

Zebranie Oddziału 12.10.2018

W programie zebrania:
1. Sprawy bieżące Oddziału,
2. Sprawozdania z wrześniowych wydarzeń astronomicznych,
3. Aktualności astronomiczne na niebie,
4. Aktualności astronautyczne,
5. Prelekcja "Space Ship One" Zbigniewa Jankowskiego.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 14.09.2018

Pierwsze powakacyjne zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału poświęcone było głównie relacjom uczestników z wydarzeń o charakterze astronomicznym, w których brali udział w minionych dwóch miesiącach. Zebranie prowadził prezes Wiesław Krajewski a zapoczątkowały je stałe punkty programu: aktualności astronomiczne na niebie przygotowane przez prezesa oraz aktualności astronautyczne, które przedstawił koordynator sekcji astronautycznej Zbigniew Jankowski.
Wspomnieniami wakacyjnymi podzielił się najpierw prezes, prezentując zdjęcia z wycieczki do Kozłówki na wystawę zegarów słonecznych „Cień czasu” oraz ze wspólnej obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca 27 lipca. Wspomniał też o jesiennym zlocie miłośników astronomii na Roztoczu. W wakacje odbył się też piknik astronomiczny w Majdanie Suleńskim. Opowiadał o nim między innymi Maciej Derejski. Tradycyjnie wzięliśmy udział w grillu perseidowym połączonym z obserwacją meteorów.
Z kolei Marek Więckowski podzielił się wrażeniami z pobytu w Bernie i zwiedzaniu Muzeum Einsteina w jego domu. Dopełnieniem jego wystąpienia była bogato ilustrowana relacja z pobytu w ESO Planetarium i Centrum Nauki w Garching koło Monachium.
Tomasz Popajewski przedstawił bardzo ciekawe wyniki swoich obserwacji tranzytów planet pozasłonecznych oraz odkrycia kilku nowych gwiazd zmiennych, których dokonał w ostatnim czasie.
Na zakończenie prezes zaprezentował głowicę astrofotograficzną Star Adventurer, która ma wiele zalet, i którą przetestował już podczas wyjazdów astrofotograficznych na zaćmienie Księżyca i maksimum Perseidów.
Po dyskusji zebranie zakończyło się. Następne odbędzie się 12 października.

Zaproszenie

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy piątek spotykamy się o godzinie 20:00 nieopodal skrzyżowania ul. Turystycznej z Pliszczyńską (dokładnie obok znaku "Pliszczyn 5km").
Będziemy podziwiać zaćmienie Księżyca i z pewnością także inne ciała niebieskie Układu Słonecznego ( będzie teleskop).
Nie może Was zabraknąć, ktoś musi rozdmuchać chmury w razie czego ;)

Do zobaczenia !!!

Zaproszenie

Zapraszamy na wspólne zwiedzanie wystawy "Cień czasu" w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce w najbliższą niedzielę 1 lipca. Zbiórka o godz. 11 w Muzeum.

Zebranie Oddziału, 18.06.2018 r.

Ostatnie zebranie przed wakacjami rozpoczął tradycyjnie prezes Wiesław Krajewski krótką fotorelacją z „Nocy Muzeów” w Dworku Wincentego Pola, w której członkowie lubelskiego Oddziału PTMA wzięli udział.
Kolejnym punktem spotkania były aktualności astronomiczne. Prezes Wiesław Krajewski omówił najważniejsze spośród zbliżających się wydarzeń na niebie, w przeciągu najbliższych trzech miesięcy, zwłaszcza:
- przejście Wenus na tle gromady Żłobek (19-20.06.2018);
- całkowite zaćmienie Księżyca (27.07.2018);
- Wielka Opozycja Marsa (27.07.2018);
- koniunkcja Księżyca i Aldebarana (3.09.2018);
Następnie Zbigniew Jankowski omówił aktualności astronautyczne:
- powstanie Australijskiej Agencji Kosmicznej;
- powołanie nowego dyrektora Roskosmosu;
- wyniesienie przekaźnika dla Change 4 przez Chiny;
- dokowanie statku Soyuz do ISS;
- drugi lot silnikowy USS-Unity;
- wybudzenie sondy New Horizons przed zbliżeniem do 2014 MU69;
- najświeższa działalność sond Dawn i Juno;
- wygrana PCz RoverTeam z Politechniki Częstochowskiej na URC 2018;
- sukcesy projektu Red Eagle;
- 40 rocznica lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego w kosmos.
W nawiązaniu do ostatniego punktu prezentacji Zbigniewa Jankowskiego, prezes Wiesław Krajewski zaprezentował uczestnikom spotkania polskie gazety z roku 1978 szeroko komentujące lot gen. Hermaszewskiego, oraz inne pamiątki z tego okresu.
W dalszej części zebrania Tomasz Popajewski przedstawił prezentację zatytułowaną „Zobaczyć planetę pozasłoneczną z Lublina... czy to możliwe?”, w której ogólnie omówił historię odkryć, metody obserwacji oraz sprzęt niezbędny do detekcji tranzytów egzoplanet. Następnie prelegent przedstawił wyniki własnych obserwacji z ostatnich dwóch miesięcy, prowadzonych w Obserwatorium Astronomicznym Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie.
Wyniki swoich obserwacji zaprezentował także Marek Więckowski oraz zdjęcia Drogi Mlecznej prezes Wiesław Krajewski.
Pod koniec zebrania omówione zostały sprawy organizacyjne na najbliższe trzy miesiące. Na 01.07.2018 r. zaplanowano wyjazd na wystawę „Cień czasu” organizowaną w Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Pojawił się również pomysł zorganizowania wspólnego wyjazdu na lipcowe zaćmienie Księżyca. Maciej Derejski zaprosił miłośników astronomii na piknik astronomiczny, który odbędzie się w dn. 12-15.08.2018 r. w „Dworze nad Bugiem” (Majdan Stuleński).
Ze względu na późną porę, prelekcja pt. „Astronomia a religia” została przesunięta na następne, wrześniowe spotkanie. Dokładny termin spotkania ukaże się w wakacje na stronie internetowej Oddziału.

Zebranie Oddziału 18.06.2018 r.

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. relacja z Nocy Muzeów w Dworku Wincentego Pola,
2. plany na wakacje,
3. aktualności astronomiczne,
4. aktualności astronautyczne,
5. prelekcja "Astronomia a religia".
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 8.05.2018 r.

W maju zebraliśmy się w trzeci piątek, ponieważ w tradycyjnym terminie odbywał się Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii. Na zebraniu podzieliliśmy się wrażeniami z tego zlotu. Uczestniczyło w nim kilka osób z naszego Oddziału. Pięć z nich było obecnych na zebraniu i wszyscy wspominali zlot jako bardzo udany i organizacyjnie, i pod względem pogody.
Prezes Wiesław Krajewski złożył sprawozdanie z Walnego Zjazdu Delegatów PTMA w planetarium w Chorzowie. Uczestniczyło w nim dwóch delegatów z naszego Oddziału. Na zjeździe prezes został wybrany członkiem Zarządu Głównego, a wiceprezes - członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej.
Jak zwykle, Zbigniew Jankowski przedstawił aktualności astronautyczne minionego miesiąca, a prezes - aktualności astronomiczne na nadchodzący miesiąc.
Z kolei Marek Więckowski podzielił się z nami wrażeniami z pobytu i zwiedzania w czasie Dni Otwartych ESA ESTEC w Nordwijk w Holandii oraz ESO w Garching koło Monachium. Była to obszerna relacja ilustrowana zdjęciami i filmami.
Maciej Derejski poinformował zebranych o staraniach o dofinansowanie różnych projektów astronomicznych, m.in. budowy zimowego planetarium w Lublinie oraz pikniku astronomicznego w Dworku nad Bugiem w sierpniu.
Dyskusje się troszkę przeciągnęły i nie zdążyliśmy już zrealizować kolejnego punktu programu, jakim była prelekcja przygotowana przez prezesa. Zostanie ona zrealizowana na następnym spotkaniu.

Noc Muzełów

W sobotę, 19 maja o godzinie 20.00 w czasie Nocy Muzeów w Dworku Wincentego Pola, ul. Kalinowszczyzna 13 planujemy opowieści o meteorach i meteorytach, a jak się ściemni - pokaz nieba przez teleskop.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 18.05.2018 r.

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. bieżące sprawy Oddziału, plany na przyszłość,
2. sprawozdanie ze Zjazdu Delegatów PTMA w Chorzowie,
3. wspomnienia ze astrozlotu w Bieszczadach,
4. aktualności astronomiczne,
5. aktualności astronautyczne,
6. prelekcja W. Krajewskiego "Astronomia a religia" część I,
7. wolne wystąpienia.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 13.04.2018 r.

Kwietniowe zebranie miało nieco inny przebieg, niż było to zaplanowane, a to ze względu na wyjazd prezesa Wiesława Krajewskiego. Spotkanie w zastępstwie poprowadził skarbnik Oddziału, Zbigniew Jankowski. Na początku wspólnie ustalono, że szczegółowe omówienie zebrania sprawozdawczo-wyborczego oraz spraw bieżących Oddziału odbędzie się na kolejnym spotkaniu. Następnie omówione zostały aktualności astronautyczne, m.in.:
- 57 rocznica lotu J. Gagarina (12 kwietnia), Dzień Kosmonautyki;
- 12 startów rakiet od ostatniego spotkania;
- integracja PW-Sat2;
- wybór nowego prezesa POLSA;
- 2000 Sol łazika Curiosity;
- opóźnienie JWST do 2020;
- deorbitacja stacji Tiangong-1.
Kolejny punkt zebrania stanowiła prelekcja Zbigniewa Jankowskiego, pt.: „Historia Space Shuttle”, podczas której omówione zostały różne aspekty amerykańskiego programu wahadłowców, między innymi:
- historia programu STS - przygotowania, start, sukcesy i porażki;
- zestawienie wszystkich orbiterów;
- Venture Star - nieudany następca programu;
- wpływ promów na popkulturę, film.
Następnie Łukasz Tkaczyk dokonał krótkiej prezentacji swoich ostatnich działań w zakresie astronomii:
- opracowanie map wybranych obszarów nieba, z naniesieniem typów galaktyk (Łukasz poruszył problem nieoznaczania tego typu informacji na mapach nieba nocnego);
- krótka prezentacja multimedialna o gwiazdozbiorze Woźnicy (ogólna charakterystyka, najjaśniejsze gwiazdy, gromady otwarte gwiazd M36, M37, M38).
Pod koniec spotkania nastąpiła krótka dyskusja dotycząca najbliższych wydarzeń na niebie, na co warto zwrócić uwagę podczas nocnych obserwacji.
W drugi weekend maja ma się odbyć zlot astronomiczny w Bieszczadach, w związku z tym termin kolejnego zebrania ustalony został na trzeci piątek miesiąca (18.05.2018).

Zebranie Oddziału 13.04.2018

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek 13-tego w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. omówienie zebrania sprawozdawczo-wyborczego,
2. sprawy bieżące Oddziału,
3. aktualności na niebie,
4. aktualności astronautyczne,
5. prelekcja Zbigniewa Jankowskiego "Historia Space Shuttle",
Serdecznie zapraszamy,

Protokół z Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (skrót)

Zebranie odbyło się w LO im. Paderewskiego w Lublinie, 9 marca 2018 roku o godzinie 17.45 w drugim terminie, z powodu braku wymaganej statutem liczby osób w terminie pierwszym.
Na początku zebrania, na wniosek ustępującego prezesa Wiesława Krajewskiego, bez głosów sprzeciwu, prowadzącym zebranie został wybrany Maciej Małek. Natomiast protokolantem została Karolina Niedźwiecka.
W imieniu ustępującego Zarządu sprawozdanie z działalności w okresie od 18 stycznia 2014 r. do 8 marca 2018 r. przedstawił ustępujący prezes Wiesław Krajewski. Najważniejsze wydarzenia: w minionej kadencji nasz Oddział wzbogacił się o nowy sprzęt obserwacyjny częściowo sfinansowany ze środków własnych, częściowo dofinansowany przez Zarząd Główny lub uzyskany na drodze darowizny. Wstąpiło 16 nowych członków, odbyły się 43 zebrania, dodatkowo 8 zebrań w Zespole Szkół nr 12, frekwencja na zebraniach zwiększyła się w porównaniu z poprzednią kadencją. Wygłoszono 40 prelekcji, prowadzono pokazy nieba wraz z prelekcjami w Dworku Wincentego Pola (6 razy), publiczne pokazy ważnych zjawisk (3 razy), prelekcje i pokazy w Krasnymstawie (3 razy), udział w Nocy Muzeów, Lubelskim Festiwalu Nauki, zloty astronomiczne w Bieszczadach (5 razy), coroczne wspólne obserwacje Perseidów i wyjazdy do CAMK-u. Udzielano kilkakrotnie wywiadów do radia i telewizji, publikowano w prasie (15 artykułów), powstała Sekcja Astronautyczna, obchodzono uroczyście jubileusz 50-lecia.
W przedstawionym sprawozdaniu zawarte było również sprawozdanie finansowe. Z kwoty 1 423,87 zł na dzień 16.01.2014 r. pozostało w kasie 993, 93 zł na dzień 9.03.2018 r.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawił jej przewodniczący Maciej Derejski. Kontrola Komisji wykazała, że Zarząd działał zgodnie ze statutem, nie doszukał się nieprawidłowości w gospodarce finansowej i wnioskował o udzielenie ustępującemu Zarządowi absolutorium.
Sprawozdanie z działalności Sekcji Astronautycznej przedstawił jej koordynator Zbigniew Jankowski. Sekcja powoli rozwija swoją działalność. Oprócz comiesięcznych sprawozdań z wydarzeń astronautycznych i prelekcji na ten temat, zorganizowano wycieczkę na wystawę Gateway to Space do Warszawy. Sekcja zaczyna istnieć również w świadomości Zarządu Głównego.
W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium ustępującemu Zarządowi 10 głosów było za, 0 przeciw i 1 głos wstrzymujący się. Walne Zebranie udzieliło tym samym absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Do Komisji Skrutacyjnej wybrano Jerzego Świebodę i Michała Kołodyńskiego.
Zgłoszono kandydatów na nowego prezesa. W wyniku tajnego głosowania jednogłośnie nowym prezesem został wybrany Wiesław Krajewski.
Następnie głosowano nad zagadnieniem z ilu członków ma się składać Zarząd Oddziału. Za 4-osobowym była 1 osoba, za 5-osobowym - 9 członków.
Zgłoszono kandydatów na członków Zarządu Oddziału. Kandydaci uzyskali następujące liczby głosów: Adam Kisielewicz - 11, Łukasz Tkaczyk - 10, Arkadiusz Kostecki - 8, Maciej Derejski - 9, Zbigniew Jankowski - 10, Marcin Jarski - 4, Dariusz Smoląg - 3 głosy. Maciej Derejski zrezygnował z wyboru. W związku z tym wybrani do Zarządu zostali: Adam Kisielewicz, Łukasz Tkaczyk, Zbigniew Jankowski, Arkadiusz Kostecki i Marcin Jarski.
Do Komisji Rewizyjnej zgłoszono: Macieja Derejskiego, Dariusza Smoląga, Karolinę Niedźwiecką i Andrzeja Kołodyńskiego. W wyniku głosowania zostali wybrani: Maciej Derejski - 11 głosów, Karolina Niedźwiecka - 10 głosów, Dariusz Smoląg - 8 głosów.
Następnie prezes Wiesław Krajewski przedstawił wniosek o niepowoływanie Sądu Koleżeńskiego. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
W sprawie wyboru delegatów na Walny Zjazd Delegatów, prezes zgłosił wniosek, aby delegatami byli Wiesław Krajewski i Adam Kisielewicz, gdyż są oni członkami Zarządu Głównego, oraz żeby wybrano kandydata rezerwowego. Został nim Maciej Derejski.
Wolne wnioski: zgłosiły się dwie osoby - Arkadiusz Kostecki i Dariusz Smoląg, które proponują i deklarują swoją pomoc przy modyfikacji strony internetowej i facebooka.
Na zakończenie odbyły się pierwsze zebrania Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej, na których dokonano ukonstytuowania się.
Wiceprezesem został Adam Kisielewicz, skarbnikiem Zbigniew Jankowski, sekretarzem Arkadiusz Kostecki, a Łukasz Tkaczyk i Marcin Jarski członkami Zarządu.
Komisja Rewizyjna wybrała Maciej Derejskiego na przewodniczącego, członkami zostali Karolina Niedźwiecka i Dariusz Smoląg.
Przewodniczący Maciej Małek zamknął Walne Zebranie.
Protokółowała Karolina Niedźwiecka.

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Lubelskiego PTMA.

W dniu 9 marca 2018 roku o godz. 17.15 w I terminie (o 17.45 w II terminie) w LO im. I. Paderewskiego odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Lubelskiego PTMA.
W programie Zebrania:
1. Wybór przewodniczącego zebrania.
2. Wybór protokolanta.
3. Przedstawienie porządku obrad.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Sprawozdanie ustępującego Zarządu.
6. Sprawozdanie finansowe.
7. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
8. Dyskusja nad sprawozdaniami.
9. Udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
10. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
11. Wybór nowego prezesa.
12. Wybór członków Zarządu Oddziału.
13. Wybór członków Komisji Rewizyjnej.
14. Wybór Sądu Koleżeńskiego.
15. Wybór Delegatów na Walny Zjazd PTMA.
16. Wolne głosy.
17. Ukonstytuowanie się nowych Władz Oddziału.
18. Zamknięcie Walnego Zebrania Wyborczego.

Ze względu na ważność podejmowanych decyzji, każdy członek naszego Oddziału powinien się czuć zobowiązany do uczestnictwa w Walnym Zebraniu. Serdecznie zapraszamy. Zarząd Oddziału Lubelskiego PTMA

Zebranie Oddziału 16.02.2018

Ze względu na okres ferii szkolnych, spotkaliśmy się tym razem w trzeci piątek miesiąca. Zebranie prowadził prezes Wiesław Krajewski, który rozpoczął od omówienia bieżących spraw związanych z najbliższymi zamierzeniami oraz zbliżającym się Walnym Zebraniem Sprawozdawczo-Wyborczym. Odbędzie się ono 9 marca. Prezes również wręczył legitymacje nowym członkom naszego Oddziału oraz przedstawił nowe numery czasopism astronomicznych. Karol Ostapiński opowiedział o swej niedawnej obserwacji bardzo jasnego bolidu.
Stałym punktem programu jest omówienie aktualnej sytuacji na niebie. Tym razem poświęcone było w największym zakresie przypadającemu za tydzień zakryciu Aldebarana przez Księżyc.
Stałym punktem programu są również aktualności astronautyczne, które przedstawił Zbigniew Jankowski - koordynator Sekcji Astronautycznej PTMA.
Prelekcję na temat zanieczyszczenia nieba światłem przedstawił prezes. Omówił on aspekty prawne, historyczne i metodologiczne tego zagadnienia. Przedstawił także sposoby oceny zanieczyszczenia nieba przez światło i działania, które mogą się przyczynić do jego zmniejszenia. Podał również przykłady na zdjęciach tego problemu.
Zebranie zakończyła dyskusja na temat pomysłów powstania centrum naukowego oraz pozyskiwania środków dla szerszej działalności Oddziału. Dyskusję należy uznać za wstępną i na pewno będzie kontynuowana.
Następne zebranie - sprawozdawczo-wyborcze odbędzie się 9 marca.

Zebranie Oddziału 16.02.2018

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału związane z przygotowaniami do zebrania sprawozdawczo-wyborczego,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja „Zanieczyszczenie nieba światłem”,
5. dyskusja na temat centrum naukowego w Lublinie.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 12.01.2018

Pierwsze w tym roku zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału prowadził jak zwykle prezes Wiesław Krajewski. Na początek przypomniał o terminach najbliższych zebrań, w tym zebrania sprawozdawczo-wyborczego w marcu. Omówił i przedstawił zdjęcia z minionych ciekawych wydarzeń - maksimum aktywności roku Geminidów w połowie grudnia oraz styczniowej koniunkcji Jowisza z Marsem. Następnie przedstawił najciekawsze zjawiska na niebie przypadające w tym roku.
Z kolei Łukasz Tkaczyk zaprezentował ciekawe obiekty w gwiazdozbiorze Zająca i swoje wrażenia z obserwacji gwiazd podwójnych, gromad i obiektów katalogu Messiera.
Prezes Wiesław Krajewski wygłosił prelekcję zatytułowaną „Południk 0”. Dotyczyła ona historii wyznaczania południka zerowego na Ziemi, a także jakie obiekty były podstawą określania południka zerowego na Księżycu, Marsie, Merkurym i Wenus. Ilustracją do tej prezentacji był też „Atlas Układu Słonecznego NASA”.
Na zakończenie Zbigniew Jankowski omówił najważniejsze wydarzenia astronautyczne z minionego miesiąca.
Na tym zebranie zakończyło się. Następne, ze względu na przypadające ferie zimowe odbędzie się w trzeci piątek lutego - 16.02.

Zebranie Oddziału 12.01.2018

Najbliższe zebranie odbędzie się w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. bieżące sprawy Oddziału,
2. aktualności astronomiczne i najciekawsze wydarzenia na niebie w 2018 roku,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja "Południk zero".

Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie

W piątek o godz. 17 zapraszamy na spotkanie astronomiczne do Zespołu Szkół nr 12 na ul. Sławinkowskiej 50.
Po spotkaniu, jeśli pogoda dopisze, odbędzie się pokaz nieba przez teleskop.

Zebranie Oddziału 8.12.2017

Ostatnie w tym roku zebranie miało tradycyjny przebieg - po krótkiej części teoretycznej nastąpiło spotkanie wigilijne. Zebranie, jak zwykle prowadził prezes Wiesław Krajewski. Na początku wręczył legitymację nowemu członkowi, a następnie omówił najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem Oddziału. Ustalono terminy spotkań w przyszłym roku, a także sprawy związane z przygotowaniami do obchodów 100-lecia istnienia PTMA oraz przygotowania do walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Termin tego zebrania ustaliliśmy na 9 marca 2018 roku. Prezes przedstawił sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTMA, które odbyło się w Krakowie. Poinformował też o spotkaniu, które odbyło się tydzień wcześniej w Zespole Szkół nr 12. Kolejne takie spotkanie z młodzieżą szkolną odbędzie się 5 stycznia.
Stałym punktem programu jest prezentacja aktualności astronomicznych. Prezes omówił aktualną sytuacje na niebie, a w szczególności czekające nas dwa zjawiska zakryciowe - Regulusa i Aldebarana przez Księżyc. Natomiast Zbigniew Jankowski omówił aktualności astronautyczne z minionego miesiąca.
Następnie rozpoczęła się część wigilijna naszego zebrania. Przy choince udekorowanej w motywy astronomiczne przygotowanej przez Arkadiusza Kosteckiego, dzieliliśmy się opłatkiem, jedliśmy tradycyjne śledziki, śpiewaliśmy także kolędy i rozmawialiśmy o planach astronomicznych na następny rok. W tej miłej atmosferze zebranie zakończyło się.
Następne będzie 12 stycznia.

Spotkanie 8.12.2017

Najbliższe zebraniue odbędzie się 8 grudnia w Paderewskim.
W programie:
1. sprawy bieżące Oddziału;
2. aktualności astronomiczne na niebie;
3. aktualności astronautyczne;
4. spotkanie wigilijne.

Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie 1.12.2017

W Zespole Szkół nr 12 na ul. Sławinkowskiej 50 odbędzie się w piątek 1 grudnia o godz. 17 spotkanie poświęcone planecie Neptun połączone z obserwacjami planet Uran i Neptun.
Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie 17.11.2017

W listopadzie spotkaliśmy się w trzeci piątek miesiąca. Zebranie prowadził‚ prezes Wiesław Krajewski. Na początek omówił‚ on sprawy bieżącej działalności Oddziału, spotkań w zespole szkół na ul. Sławinkowskiej, w Dworku Wincentego Pola, a także przypomniał‚ o czekającym nas w przyszłym roku zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Przekazał też nowe numery czasopism astronomicznych.
Uzupełniając poprzednie zebrania, prezes pokazał‚ zdjęcia zorzy polarnej, która miała miejsce podczas naszego październikowego zebrania, film z sierpniowego zaćmienia Słońca oraz zdjęcia z zakrycia Aldebarana przez Księżyc. Natomiast Andrzej Kołodyński zaprezentował zdjęcia ze zlotu OZMA w Urzędowie i omówił przebieg zlotu.
Przechodząc do aktualności astronomicznych, prezes omówił najważniejsze wydarzenia na niebie, jakie czekają nas w nadchodzącym miesiącu, a w szczególności skupił się na mającym nastąpić 8 grudnia zakryciu Regulusa przez Księżyc. W zastępstwie nieobecnego Zbigniewa Jankowskiego zaprezentował też aktualności astronautyczne.
Zebranie zakończyła prelekcja „Klasyfikacja gwiazd” wygłoszona przez prezesa. Dotyczyła ona analizy widmowej, diagramu H-R, klas jasności oraz wybranych zagadnień ewolucji gwiazd. Ponieważ temat jest szeroki, być może będzie kontynuowany w przyszłości.
Po tym odbyła się jeszcze dyskusja na temat pozyskania środków na dofinansowanie projektów w ramach konkursów w programie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”.
Następne, wigilijne spotkanie naszego Oddziału odbędzie się 8 grudnia.

Najbliższe zebranie odbędzie się 17 listopada w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. sprawozdanie z obserwacji zakrycia Aldebarana przez Księżyc,
3. aktualności astronomiczne,
4. aktualności astronautyczne,
5. prelekcja "Klasyfikacja gwiazd"
Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie 27.10.2017

Zapraszamy na spotkanie w Zespole Szkol nr 12 na ul. Sławinkowskiej 50 w dniu 27 października o godzinie 17.
Tematem będzie opozycja Urana i - jesli tylko pogoda dopisze - obserwacje planety.
Serdecznie zapraszamy.


Zebranie Oddziału 13.10.2017

Zebranie prowadził jak zwykle prezes Wiesław Krajewski. Na początek omówił on bieżące sprawy Oddziału, w tym w szczególności planowane spotkania w Zespole Szkół nr 12 oraz Dworku Wincentego Pola, a także sprawy związane z planowanym na początek przyszłego roku zebraniem sprawozdawczo-wyborczym. Omówiliśmy też propozycje wyjazdowe na najbliższy okres.
Jak zwykle prezes przedstawił najważniejsze wydarzenia astronomiczne na najbliższy miesiąc. Poprzedził je pokazem zdjęć z koniunkcji Wenus, Księżyca, Regulusa, Marsa i Merkurego pod koniec września. Szczegółowo prezes omówił przypadające 6 listopada zakrycie Aldebarana przez Księżyc.
Zbigniew Jankowski przedstawi? wiadomości astronautyczne z wydarzeń minionego miesi?ca oraz zaprezentował krótką prelekcję dotyczącą lotów chińskich Shenzhou.
Łukasz Tkaczyk natomiast omówił ciekawe obiekty znajdujące się w gwiazdozbiorach Tarczy, Węża i Strzelca.
Omówiliśmy jeszcze nasz udział w zlocie astronomicznym na Roztoczu oraz podczas Dnia Otwartego w Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika w Warszawie. Temat ten jeszcze będzie kontynuowany.
Na zakończenie prezes zaprezentował programy astronomiczne dostępne w smartfonach, bardzo przydatne miłośnikom astronomii do prowadzenia codziennych obserwacji i pokazów nieba.
Na tym zebranie zakończyło się. Następne listopadowe zebranie ustaliliśmy na trzeci piątek miesiąca - 17 listopada.

Zebranie Oddziału 13.10.2017

Najbliższe zebranie odbędzie się 13 października w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. sprawozdanie ze zlotu astronomicznego na Roztoczu i Dnia Otwartego w CAMK-u,

3. aktualności na niebie,
4. aktualności astronautyczne,
5. miniprelekcja Z. Jankowskiego o statku Shenzhou,
6. prezentacja "Miłośnik astronomii i smartfon".
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 8.09.2017

Na pierwszym powakacyjnym zebraniu członków i sympatyków naszego Oddziału, omawialiśmy nasze działania w ostatnich dwóch miesiącach. Złożyły się na to: sprawozdania ze zlotu OZMA w Urzędowie, grilla perseidowego, było także o mobilnych planetariach, akcentach astronomiczno-astronautycznych w czasie Air Show w Radomiu oraz Festiwalu Sztukmistrzów w Lublinie, o obłokach srebrzystych minionego lata, zdjęcia z sierpniowego zaćmienia Księżyca, nowe książki i czasopisma astronomiczne. Nie zabrakło omówienia aktualności na niebie, szczególnie o zorzy polarnej, ciekawych konfiguracjach planet we wrześniu, a także aktualności astronautycznych. Duże zainteresowanie wzbudziło sprawozdanie Jarosława Pawelca z wyprawy na całkowite zaćmienie Słońca do USA. Prezes zaproponował‚ także wycieczkę do CAMK-u w Warszawie na Dzień Otwarty 1 października.
Na zakończenie prezes Wiesław Krajewski zaprezentował‚ prelekcję na temat gwiazdy Aldebaran. Oprócz podstawowych wiadomości i ciekawostek na temat tej gwiazdy, szczególną uwagę zwrócił na zjawisko zakrycia Aldebarana przez Księżyc od czasów dawnych, przez obserwację Mikołaja Kopernika po czekające nas zakrycia w listopadzie i grudniu.
Po dyskusji zebranie zakończyło się.

Zebranie Oddziału 09.09.2017

Najbliższe zebranie odbędzie się 9 września w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. podsumowanie wydarzeń wakacyjnych,
2. aktualności astronomiczne,
3. aktualności astronautyczne,
4. relacja z całkowitego zaćmienia Słońca,
5. prelekcja "Aldebaran".

Serdecznie

zapraszamy.

Zebranie Oddziału 12.05.2017

Nasze majowe zebranie było pierwszym po uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia naszego Oddziału. Dlatego rozpoczęło się tym tematem. Prezes Wiesław Krajewski podzielił się wspomnieniem prof. dr. hab. Stanisława Hałasa, pierwszego prezesa Oddziału Lubelskiego PTMA, który uczestniczył w tej uroczystości, a zmarł 3 maja. Jego pogrzeb odbył się dwa dni przed naszym zebraniem.
Relację z przebiegu jubileuszu, prezes ilustrował licznymi zdjęciami, prezentacją okolicznościowych gratulacji, medalu Prezydenta Miasta Lublin oraz fragmentem "Panoramy Lubelskiej", w której znalazł się krótki reportaż na ten temat. Prezes omówił także spotkanie w Zespole Szkół nr 12 oraz zaplanowaliśmy następne nasze przedsięwzięcia: ponowne spotkanie w ZS nr 12 - 26 maja, pokaz nieba w Dworku Wincentego Pola - 3 czerwca, a także niektóre plany wakacyjne.
Ze stałych punktów programu zebrania znalazły się aktualności astronomiczne na najbliższy miesiśc oraz aktualne wydarzenia astronautyczne.
Astronomiczna prelekcja nosiła tytuł "ABC Drogi Mlecznej". Przygotował jš prezes Wiesław Krajewski. Omówił zarówno przebieg Drogi Mlecznej wœród gwiazdozbiorów, historię poznania jej natury i budowy, szczegóły i nazewnictwo jej struktury, ciekawe obiekty z centrum Galaktyki, po układ współrzędnych galaktycznych. Prelekcję zakończyło zapoznanie się ze szczegółami rozmieszczenia poszczególnych gwiazdozbiorów na Drodze Mlecznej przedstawionej na dużym plakacie, a także degustacja batonika "Milky Way".
Na tym zebranie zakończyło się, a na kolejne umówiliśmy się na 9 czerwca.

Zebranie Oddziału 12.05.2017

Najbliższe zebranie odbędzie się w pištek 12-tego maja w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. wspomnienia z jubileuszu 50-lecia Oddziału,
2. informacja o spotkaniu w Zespole Szkół nr 12.
3. aktualnoÂści na niebie,
4. aktualnoÂści astronautyczne,
5. prelekcja "ABC Drogi Mlecznej"
Serdecznie zapraszamy.

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 3 maja zmarł nagle Prof. dr hab. Stanisław Hałas.
Był pierwszym Prezesem Oddziału Lubelskiego PTMA. Pełnił tę funkcję od 1967 do 1983 roku. Zaledwie dwa tygodnie temu uczestniczył w jubileuszu 50-lecia powstania naszego Oddziału. Byliśmy umówieni, że 8 czerwca wygłosi na zebraniu wykład pt. "Gromady kuliste". Już nigdy Go nie usłyszymy. Cześć Jego pamięci!



ZAPROSZENIE

W najbliższy piątek 5 maja o godzinie 20-tej zespole szkół nr 20 na ulicy Sławinkowskiej 50 odbędzie się spotkanie poświęcone planecie Jowisz. Serdecznie zapraszamy.

ZAPROSZENIE

Lubelski Oddział PTMA obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji, w sobotę 22 kwietnia o godz. 12 odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu Mercure okolicznościowe zebranie.
Na tę uroczystość serdecznie zapraszam członków naszego Oddziału.
Prezes Zarządu Oddziału
Wiesław Krajewski

Zebranie Oddziału 7.04.2017

Kwietniowe zebranie, które prowadził prezes Wiesław Krajewski, poświęcone było w dużej mierze przygotowaniom do jubileuszu 50-lecia istnienia Oddziału. Z innych bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem Oddziału, prezes omówił planowane spotkania w Dworku Wincentego Pola oraz Zespole Szkół nr 12. Zaprezentował też zdjęcia z udanego takiego spotkania w Dworku w ubiegłym tygodniu. Omawiając aktualne wydarzenia na niebie, rozpoczął od pokazu zdjęć Merkurego na wieczornym niebie, a potem przedstawił czekające nas ciekawsze konfiguracje planet, Księżyca, widoczność stacji kosmicznej oraz zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Druga część zebrania poświęcona była astronautyce. W ten sposób uczciliœmy rocznicę lotu Gagarina w kosmos. Był to nasz oddziałowy Dzień Kosmonautyki. Koordynator Sekcji Astronautycznej Zbigniew Jankowski zaprezentował obszerną prelekcję dotyczącą historii lotów statków serii Sojuz i ciekawostek z tym związanych. Prelekcję dopełniła - jak zwykle - prezentacja ostatnich dokonań astronautycznych ubiegłego miesiąca. Na tym zebranie zakończyło się. Mieliśmy jeszcze okazję podziwiania, choć krótko, lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zebranie 7 kwietnia.

Najbliższe zebranie Oddziału odbędzie się 7 kwietnia w Paderewskim.
W Programie zebrania:
1. bieżące sprawy Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. sprawozdanie ze spotkania w Dworku Wincentego Pola,
4. sprawozdanie z marcowych obserwacji,
5. aktualności astronautyczne,
6. Oddziałowy Dzień Kosmonautyki - prelekcja Zbigniewa Jankowskiego "Misje Sojuz",
7. obserwacje nieba.
Serdecznie zapraszamy.


ZAPROSZENIE




Zebranie Oddziału 10.03.2017

Zebranie w marcu rozpoczęło się od omówienia stanu przygotowań do obchodów 50-lecia istnienia naszego Oddziału. Prezes Wiesław Krajewski przedstawił propozycje czasu, miejsca obchodów, zaproszonych gości itp. Omówione zostały także inne plany działalności na najbliższy czas, w tym przede wszystkim spotkanie w Dworku Wincentego Pola, które ma się odbyć 31 marca. Prezes poinformował także o przebiegu ubiegłotygodniowego spotkania z młodzieżą Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie.
Następnie prezes zaprezentował zdjęcia z ostatniego półcieniowego zaćmienia Księżyca oraz omówił aktualne wydarzenia astronomiczne czekające nas w najbliższym czasie. Następnie Zbigniew Jankowski jak zwykle przedstawił aktualności astronautyczne - przegląd wydarzeń ostatniego miesiąca.
Główną prelekcję tego zebrania przedstawił prezes, a dotyczyła ona występowania alkoholu w kosmosie. Była to obszerna prezentacja przedstawiająca zagadnienie istnienia chmur alkoholu w naszej Galaktyce, a także w składzie komet, oraz używania alkoholu w czasie lotów kosmicznych i na stacjach orbitalnych, po produkowane na ziemi różne typy alkoholi związane nazewnictwem lub innymi cechami z astronomią. Prelekcja wywołała spore zainteresowanie słuchaczy.
Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie

Najbliższe zebranie odbędzie się 10 marca w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy organizacyjne i przygotowania do obchodów jubileuszu 50-lecia Oddziału,
2. aktualności astronomiczne,
3. relacje z pólcieniowego zaćmienia Księżyca,
4. aktualności astronautyczne,
5. prelekcja W. Krajewskiego "Alkohol w kosmosie".
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie

W piątek, 3 marca o godz. 17.00 w Zespole Szkół nr 12 na ul. Sławinkowskiej 50 w Lublinie odbędzie się spotkanie z młodzieżą połączone z prelekcją astronomiczną i jeśli pogoda dopisze, pokazem nieba przez teleskop.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 10.02.2017

Zebranie prowadził jak zwykle prezes Wiesław Krajewski. Na początku wręczył legitymacje dwóm nowym członkom, rozdał prenumeratorom nowe numery "Uranii - Postępów Astronomii" oraz omówił wydarzenia, w których niedawno uczestniczyliśmy. Tydzień wcześniej było to spotkanie w Zespole Szkół nr 12, prezes zapowiedział najbliższe podobne spotkanie 3 marca. Złożył też obszerną fotograficzną relację z wycieczki do Warszawy na wystawę "Gateway to Space" i do planetarium "Niebo Kopernika". Zapowiedział też kolejną wizytę w Dworku Wincentego Pola 31 marca. Na zakończenie części ogólnej prezes zaprezentował kolekcję numizmatów "Najpiękniejsze galaktyki" oraz monetę "Uncja kosmosu" z meteorytem Allende.
Jak zwykle też omówił aktualne wydarzenia na niebie, które czekają nas w nadchodzącym miesiącu. Istotnym elementem aktualności astronomicznych było omówienie przypadającego tej nocy półcieniowego zaćmienia Księżyca.
Jak zwykle Zbigniew Jankowski omówił najważniejsze wydarzenia astronautyczne z minionego miesiąca.
Na zakończenie prezes wygłosił prelekcję "Van Gogh i gwiazdy" poświęconą elementom astronomicznym w twórczości tego holenderskiego malarza. Na następne zebranie umówiliśmy na 10 marca.

Zebranie

Najbliższe zebranie odbędzie się 10 lutego w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. sprawozdanie z wyjazdu do Warszawy,
3. wiadomoÄ…ci astronautyczne,
4. aktualnoÄ…ci na niebie,
5. "Van Gogh i gwiazdy" prelekcja W. Krajewskiego.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie

W piątek, 3 lutego o godz. 17.00 w Zespole Szkół nr 12 na ul. Sławinkowskiej 50 w Lublinie odbędzie się spotkanie z młodzieżą połączone z prelekcją astronomiczną i pokazem nieba przez teleskop.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 13.01.2017

Pierwsze tegoroczne zebranie naszego Oddziału prezes Wiesław Krajewski rozpoczął od omówienia planów działalności w najbliższych miesiącach, w tym wycieczki do Warszawy, spotkania w szkole na ul. Sławinkowskiej, w Dworku Wincentego Pola i innych działań. Prezes poinformował również o przygotowaniach do obchodów 50-lecia istnienia naszego Oddziału. Następnie prezes omówił najważniejsze wydarzenia na niebie jakie czekają nas w najbliższym czasie oraz w ciągu całego roku. Prezes przedstawił również swoje zdjęcia gwiazd nieba południowego, jakie wykonał podczas wycieczki na Mauritius.
Z kolei Łukasz Tkaczyk zaprezentował prelekcję omawiającą widoczność najjaśniejszych planetoid w ciągu najbliższych miesięcy.
Zbigniew Jankowski natomiast jak zwykle omówił najważniejsze wydarzenia astronautyczne minionego miesiąca, a także przedstawił w formie prezentacji multimedialnej historię lotów kosmicznych. Było to nawiązaniem do mającej się odbyć w sobotę wycieczki do Warszawy na wystawę "Gateway to Space".
Zaplanowana prelekcja na temat Gwiazdy Betlejemskiej nie odbyła się z powodu późnej już pory. Została przełożona chyba dopiero na grudzień. Na tym zebranie zakończyło się.

Zebranie Styczniowe

Najbliższe zebranie odbędzie się 13 stycznia w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieĹĽÄ…ce, w tym organizacja wycieczki do Warszawy,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. "Historia kosmonautyki w pigułce" - prelekcja Zbigniewa Jankowskiego,
5. astronomiczne wspomnienia z wycieczki W. Krajewskiego,
6. "KrĂłtka historia Gwiazdy Betlejemskiej" - prelekcja W. Krajewskiego.

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Grudniowe 15.12.2016

W bardzo nietypowym terminie, bo w czwartek spotkaliśmy się na wigilijnym zebraniu członków i sympatyków naszego Oddziału. Prowadził je prezes Wiesław Krajewski. Na wstępie omówił on sprawę wyjazdu do Warszawy na wystawę Gateway to Space. Następnie jak zwykle przedstawił aktualności astronomiczne nadchodzącego miesiąca. Zaprezentował też nowe numery czasopism astronomicznych.
Z kolei Zbigniew Jankowski przedstawił wydarzenia astronautyczne, które się działy od ostatniego zebrania. Zaprezentował też krótką prelekcje dotyczącą samolotu kosmicznego X15.
Ciekawymi wspomnieniami astronomicznymi z wycieczki do Nepalu podzielił się Jarosław Pawelec, a swoje zdjęcia Księżyca zaprezentował Łukasz Tkaczyk.
W drugiej części zebrania odbyła się tradycyjna kolacja wigilijna. Następne zebranie odbędzie się w normalnym terminie - w dugi piątek stycznia, tj. 13.01.2017 r.

Zebranie Grudniowe

Wigilijne zebranie odbędzie sie wyjątkowo w czwartek, 15 grudnia o godz. 17.15 w LO Paderewskiego. W programie zebrania:
1. Omówienie bieżących spraw Oddziału, w tym wycieczki do Warszawy,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. astronomiczna relacja z wycieczki Jarosława Pawelca,
5. "Samolot kosmiczny X15" miniprelekcja Zbigniewa Jankowskiego,
6. część wigilijna.
Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 18.11.2016

W listopadzie znów spotkaliśmy się w trzeci piątek miesiąca. Na początku prezes Wiesław Krajewski zaprezentował nowe numery czasopism astronomicznych, omówił kilka zagadnień związanych z zanieczyszczeniem nieba światłem, opowiedział o pomniku Jana Heweliusza w Gdańsku i miejscu jego pochówku w kościele św. Katarzyny, zaproponował zorganizowanie wycieczki do Warszawy na wystawę astronautyczną Gateway to Space, a także chwilę poświęcił niedawnej superpełni Księżyca. Swoje zdjęcia Superksiężyca pokazał również Tomasz Popajewski. Omówiliśmy również spotkanie w zespole szkół na Sławinku i kontynuację spotkań w tym miejscu.
Następnie, jak zwykle prezes omówił najważniejsze zjawiska na niebie czekające nas w nadchodzącym miesiącu, a Zbigniew Jankowski zaprezentował aktualnośści astronautyczne z minionych tygodni.
Najważniejszym punktem programu zebrania była prelekcja Wiesława Krajewskiego dotycząca działalności Kajetana Kraszewskiego jako miłośnika astronomii mającego swoje obserwatorium w Romanowie. Prezes zaprezentował jego dorobek, cytował urywki z jego prac i pamiętnika dotyczące astronomii, meteorologii, a także wspomnieniom z przebiegu obchodów 400 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Na zakończenie umówiliśmy się na kolejne zebranie w nietypowym terminie w czwartek 15 grudnia.

Zebranie

Najbliższe zebranie odbędzie się w piątek 18 listopada w Paderewskim
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja Wiesława Krajewskiego "O Kajetanie Kraszewskim",
5. obserwacje nieba (jeśli pogoda dopisze).
Serdecznie zapraszamy.

OGŁOSZENIE

W piątek 28 października o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z młodzieżą szkoły podstawowej i gimnazjum na ul. Sławinkowskiej 50.
W programie prelekcja astronomiczna, dyskusje o formach współpracy, zwiedzanie obserwatorium i możliwe obserwacje.

Zebranie Oddziału 21.10.2016

Październikowe zebranie miało być w swoim założeniu poświęcone obchodom rocznicy wystrzelenia Sputnika 1, w związku z tym przewidzieliśmy na nim okolicznościowe prelekcje z dziedziny astronautyki. Jednak zaczęliśmy od tematyki astronomicznej. Prezes Wiesław Krajewski poinformował o planach budowy w Krynicach Centrum Astronomicznego dla Amatorów, zaprezentował zdjęcia z niedawnej koniunkcji Księżyca z Aldebaranem oraz podzielił się wrażeniami z pobytu w Krakowie w Collegium Śniadeckiego i w Gdańsku - pamiątki związane z Janem Heweliuszem. Następnie omówił najważniejsze wydarzenia na niebie, jakie mają nastąpić w najbliższym miesiącu. Z kolei Zbigniew Jankowski przedstawił najważniejsze zdarzenia astronautyczne z minionego miesiąca. Natomiast Łukasz Tkaczyk zdał sprawozdanie z odbywającego się we wrześniu Festiwalu Nauki i udziału w nim naszych przedstawicieli.
Część rocznicowo-astronautyczną rozpoczął prezes krótką prelekcją dotyczącą wystrzelenia 4 października 1957 roku pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Zbigniew Jankowski natomiast omówił program amerykańskich załogowych lotów kosmicznych serii Gemini.
Na zebraniu omówiliśmy również zamiar współpracy ze szkołą na ul. Sławinkowskiej w Lublinie i zorganizowania tam inauguracyjnego spotkania za tydzień 28 października. Natomiast kolejne zebranie naszego Oddziału w Liceum Paderewskiego odbędzie się ze względu na przypadające święto znów w trzeci piątek listopada - 18.11.

Najbliższe zebranie odbędze się 21 października w Paderewskim.

W programie zebrania:
1. sprawozdanie z zebrania ZarzÄ…du GĹ‚Ăłwnego PTMA,
2. aktualności na niebie,
3. dalszy ciąg wakacyjnych wspomnień astronomicznych,
4. relacja ze zlotu miłośników astronomii na Roztoczu,
5. część astronautyczna z okazji 59 rocznicy wystrzelenia Sputnika 1, a w niej:
6. aktualności astronautyczne, prelekcja "Sputnik 1" W. Krajewskiego, prelekcja "Program Gemini" Z. Jankowskiego.
7. obserwacje nieba (przy dobrej pogodzie).

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 16.09.2016

Wrześniowe zebranie odbyło się w trzeci piątek miesiąca ze względu na przypadający wcześniej zlot miłośników astronomii na Roztoczu.
Zebranie prowadził prezes Wiesław Krajewski. Omówił plany działalności naszego Oddziału w najbliższym czasie. Przedstawił swoje wakacyjne wspomnienia astronomiczne: relacje z obserwacji Perseidów, wzajemnych konfiguracji Marsa, Saturna i Antaresa, zdjęcia Drogi Mlecznej oraz sprawozdanie z wizyty w planetarium i obserwatorium w Irkucku, a także wiadomości na temat obserwatorium neutrinowego nad Bajkałem. Prezes poinformował również o organizowanym przez Marcina Jarskiego pokazie Perseidów w Opolu Lubelskim i tradycyjnym naszym oddziałowym grillu perseidowym. Swoje zdjęcia z obserwacji Perseidów zaprezentował też Jarosław Pawelec.
Jak zwykle omówione zostały: aktualności astronomiczne - przez Wiesława Krajewskiego oraz wydarzenia astronautyczne minionych trzech miesięcy - przez Zbigniewa Jankowskiego.
Dużą część zebrania zajęły astronomiczno-geologiczno-meteorytowe wiadomości, jakie zanotował Łukasz Tkaczyk ze swojego pobytu w Bawarii. Natomiast Zbigniew Jankowski przedstawił sprawozdanie z odbywającego się w Jasionce pod Rzeszowem European Rover Challenge.
W dalszej części zebrania głos zabrał również Maciej Derejski.
Termin następnego zebrania ustaliliśmy na 21 paŸdziernika.

Zebranie Oddziału 16.09.2016

Pierwsze w tym roku szklonym zebranie Oddziału PTMA odbędzie się 16 września w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału i plany na najbliższe miesiące,
2. astronomiczne wspomnienia z wakacji,
3. aktualności na niebie,
4. aktualności astronautyczne,
5. sprawozdanie z European Rover Challenge 2016 w Jasionce k. Rzeszowa,
6. prezentacja nowego teleskopu oddziałowego i obserwacje nieba (przy dobrej pogodzie).
Serdecznie zapraszamy.



Z żalem informujemy, że dziś tj. 30.08.2016r. w wieku 90 lat zmarł Tadeusz Kowalczyk.
Wieloletni członek Lubelskiego Oddziału PTMA.
Niech spoczywa w pokoju wśród swoich ukochanych gwiazd.

Zebranie Oddziału 10.06.2016

To już ostatnie przed wakacjami nasze spotkanie. Prowadził je prezes Wiesław Krajewski. Na początek omówił najważniejsze wydarzenia astronomiczne, które nastąpią w najbliższych miesiącach. Przy tej okazji, prezes zaproponował kilka przedsięwzięć - spotkanie z prelekcją i pokazem nieba w Dworku Wincentego Pola, grill perseidowy, ewentualne wycieczki do obserwatorium w Rzepienniku i Toruniu, wyjazd na Dzień Otwarty do CAMKu, jesienny zlot miłośników astronomii.
Z kolei Zbigniew Jankowski przedstawił jak zwykle przegląd wydarzeń astronautycznych minionego miesiąca. Omówił też sprawę działalności Sekcji astronautycznej PTMA.
Ponieważ nie wszystko udało się nam omówić na poprzednim zebraniu, teraz swoimi wspomnieniami ze zlotu miłośników astronomii w Bieszczadach dzieliła się Karolina Niedźwiecka. Przedstawiła zdjęcia i omówiła program naukowy zlotu. Poinformowała również, że zdobyty w konkursie teleskop przekazała na potrzeby Oddziału. Prezes natomiast podziękował jej za tak cenny dar i wręczył specjalne podziękowania na piśmie.
Jarosław Pawelec przedstawił kilka zdjęć i omówił swoją obserwację tranzytu Merkurego przed tarczą Słońca z 9 maja.
Na zakończenie Kamil Świca przedstawił swoją prelekcję "Katalogi grup galaktyk", w której obszernie omówił najważniejsze katalogi oraz bardziej ciekawe przykłady grup galaktyk. Kamil pokazał również kilka swoich ostatnich zdjęć nieba wykonanych w Bieszczadach i później.
Miłym akcentem kończącym zebranie było zaproszenie wszystkich obecnych na ślub dwojga członków naszego Oddziału: Katarzyny Jaśkowiak i Kamila Świcy.
Na tym zebranie zakończyło się. O planowanych w wakacje przedsięwzięciach będą ogłoszenia na naszej stronie internetowej Oraz Facebooku, a następne zebranie odbędzie się 16 września.

Zebranie

Najbliższe zebranie odbędzie się 10 czerwca w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. sprawy bieżące Oddziału i plany na wakacje,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. jeszcze relacje z tranzytu Merkurego,
5. prelekcja "Katalogi galaktyk i innych obiektĂłw"

Serdecznie zapraszamy.

Zebranie Oddziału 20.05.2016

Na zebraniu majowym naszego Oddziału spotkaliśmy się nietypowo w trzeci piątek miesiąca. Mieliśmy do omówienia kilka ważnych spraw dotyczących naszej ostatniej działalności i minionych wydarzeń astronomicznych.
Ze stałych punktów programu, prezes Wiesław Krajewski omówił najważniejsze wydarzenia astronomiczne czekające nas w najbliższym miesiącu, a Zbigniew Jankowski przedstawił aktualności astronautyczne minionego miesiąca.
Prezes omówił obszernie przebieg Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów PTMA w Białymstoku oraz poprzedzającego Zjazd zebrania Zarządu Głównego. Poinformował o utworzeniu nowej Sekcji Astronautycznej przy naszym Oddziale oraz przyjęty na zjeździe nowy statut PTMA.
Następnie omówione zostały nasze działania w zakresie popularyzacji astronomii - pokaz tranzytu Merkurego w Dworku Wincentego Pola oraz prelekcję Zbigniewa Jankowskiego w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie z okazji Nocy Muzeów, bo pokaz nieba, który przygotowaliśmy z tej okazji w Lublinie nie udał się z powodu złej pogody. Prezes zaprezentował też relacje Telewizji Lublin, które ukazały się z okazji tranzytu. Tematyka wrażeń innych obserwatorów z tranzytu będzie kontynuowana na czerwcowym zebraniu.
Krótkie sprawozdanie z przebiegu Zlotu Astronomicznego w Bieszczadach przedstawił wiceprezes i organizator Adam Kisielewicz. Temat ten z punktu widzenia innych uczestników będzie jeszcze kontynuowany na następnym zebraniu.
Na zebraniu zaprezentowaliśmy również nowy nabytek - teleskop słoneczny, który udało nam się kupić dzięki dofinansowaniu z Zarządu Głównego PTMA. Nie jest to jedyny nasz nowy sprzęt. Kolejny nowy teleskop oddziałowy zostanie zaprezentowany w czerwcu. Z kolei Maciej Derejski omówił działania związane ze współpracą naszego Oddziału z jedną ze szkół Lublina, w której znajduje się obserwatorium astronomiczne, podzielił się również wrażeniami z tranzytu Merkurego i pokazu, który tam prowadził. Zaprezentował też zdjęcia tranzytu wykonane przez Łukasza Tkaczyka.
Następne zebranie odbędzie się w drugi piątek czerwca, tj. 10.06.

Zebranie

Najbliższe zebranie odbędzie się 20 maja w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. Ważne sprawy oddziału w tym prezentacja nowego sprzętu.
2. Aktualności na niebie.
3. Sprawozdanie w Nadzwyczajnego Walnego Zebrania DelegatĂłw PTMA.
4. Aktualności astronautyczne.
5. Omówienie zlotu Miłośników Astronomii w Bieszczadach.
6. Relacje z tranzytu Merkurego i Nocy MuzeĂłw.
7. Pokaz nieba przy sprzyjajÄ…cej pogodzie.
Serdecznie zapraszamy.

Zaproszenie

Zapraszamy na Noc MuzeĂłw,
w sobotę, 14 maja br. Jeśli tylko pogoda dopisze, członkowie naszego Oddziału przeprowadzą pokaz nieba przez teleskop. Czekamy przed Zamkiem Lubelskim jak tylko się ściemni (ok. 21.00)

Jednocześnie czasie Nocy Muzeów, członek naszego Oddziału Zbigniew Jankowski, przeprowadzi odczyt połączony z prezentacją multimedialną pt. "Jak daleko, jak blisko.. o rozmiarach Układu Słonecznego". Wszystkich chętnych zapraszamy do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie ok. godz. 19.30.

Zaproszenie

W poniedziałek, 9 maja zajdzie rzadkie zjawisko astronomiczne - tranzyt, czyli przejście Merkurego przed tarczą Słońca. Poprzednio obserwowałem go 7 maja 2003 roku, a następny taki tranzyt będzie widać w całości dopiero 13 listopada 2032 roku. Proponujemy wspólną obserwację 9 maja między godz. 14 a 17 w Dworku Wincentego Pola w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 13. Będziemy mieli specjalnie przygotowane do tego celu teleskopy.
Zapraszamy.

Zaproszenie

Zebranie Oddziału 8 kwietnia 2016

Kwietniowe zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału zdominowane zostało przez tematykę astronautyczną. Powody tego były dwa: zamiar powołania nowej sekcji - właśnie astronautycznej przy PTMA oraz przypadająca 12 kwietnia 55 rocznica lotu Gagarina w kosmos. Z tej okazji prezes przypomniał parę faktów z tej dziedziny, a kolega Zbigniew Jankowski przedstawił obszerną prelekcję poświęconą amerykańskiemu programowi Merkury.
Wcześniej jednak prezes omówił najbliższe zamierzenia Oddziału - spotkanie w Dworku Wincentego Pola za tydzień (15 kwietnia), była też mowa o zlocie w Bieszczadach (5-8 maja), Nadzwyczajnym Walnym Zjeździe Delegatów PTMA.
Jak zwykle, omówione zostały najważniejsze wydarzenia na niebie, jakie czekają nas w najbliższym miesiącu. Wiele miejsca poświęciliśmy tranzytowi Merkurego przed tarczą Słońca - samemu zjawisku oraz możliwości zorganizowania pokazu tego wydarzenia. Prezes mówił również o ciekawych konfiguracjach planet, widoczności Merkurego i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Również jak zwykle, mieliśmy okazję wysłuchać aktualności astronautycznych przygotowanych przez Zbigniewa Jankowskiego.
Bardzo ciekawą częścią zebrania było omówienie przez Macieja Derejskiego otwarcia obserwatorium astronomicznego w jednej ze szkół Lublina, jego wyposażenia oraz możliwości współpracy.
Na zakończenie ustaliliśmy termin następnego zebrania, które z różnych względów zostało przesunięte na 20 maja.

Zebranie Oddziału

Najbliższe zebranie odbędzie się 8 kwietnia.
W programie zebrania:
1. aktualności na niebie i zapowiedŸ ważnych zjawisk,
2. aktualności astronautyczne,
3. oddziałowe obchody Dnia Kosmonautyki z okazji przypadającej za parę dni 55 rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos,
4. prelekcja Zbigniewa Jankowskiego "Program Mercury",
5. obserwacje Jowisza (przy dobrej pogodzie).

Zebranie Oddziału 11 marca 2016

Marcowe zebranie członków i sympatyków naszego Oddziału prowadził prezes Wiesław Krajewski. Rozpoczął od omówienia ważnych bieżących spraw dotyczących propozycji działań w najbliższym czasie. Planujemy bowiem powołanie do życia nowej sekcji przy PTMA - Sekcji astronautycznej. Dyskutowaliśmy nad celami i formami działania sekcji, sprawami personalnymi, możliwościami pracy. Pomysł ten postaramy się rozwijać. Drugim tematem działań była propozycja kolejnej prelekcji w Dworku Wincentego Pola. Jeśli uzgodnienia przebiegną pomyślnie, dojdzie ona do skutku w kwietniu. Dyskutowaliśmy również o możliwościach udziału członków naszego Oddziału w programie radiowym dotyczącym astronomii. Czeka nas jeszcze zlot w Bieszczadach na początku maja.
Jak zwykle, w dalszej części zebrania przedstawiliśmy aktualne wydarzenia na niebie, szczególnie ciekawe konfiguracje planet i Księżyca. Omówiliśmy także minione całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji i relacje członków PTMA z tego zaćmienia.
W części astronautycznej, Zbigniew Jankowski omówił najważniejsze wydarzenia w tej dziedzinie, jakie nastąpiły w ostatnim czasie.
Następnie prezes przedstawił prelekcję "Kobiety w astronomii", omawiając sylwetki najważniejszych astronomek w historii, począwszy od czasów starożytnych, aż do XX wieku. Ciekawym zakończeniem zebrania była prezentacja tajnego dokumentu Rady Ministrów ZSRR wydanego po locie Jurija Gagarina w kosmos, ujawniającego jakie prezenty po tym locie otrzymał.
Na tym zebranie zakończyło się. Spotykamy się na następnym 8 kwietnia.

Zebranie Oddziału

Najbliższe zebranie odbędzie się 11 marca w Paderewskim.
W programie zebrania:
1. propozycje nowych działań Oddziału,
2. aktualności na niebie,
3. aktualności astronautyczne,
4. prelekcja Wiesława Krajewskiego "Kobiety w astronomii",
5. obserwacje nieba (przy dobrej pogodzie).
Zapraszamy.


Terminarz spotkań PTMA

Terminy

Projekt CREDO


Zobacz więcej...


Obserwatorium w Puławach

Relacja z wyjazdu


40 lat PTMA w Lublinie

Relacja z jubileuszowego zebrania.


Nasze spotkania

Podczas naszych spotkań wyłaszamy prelekcje oraz omawiamy aktualne zjawiska....


Nasze obserwacje

Podczas kilku ostatnich obserwacji obserwacji wykonaliśmy troche zdjęć.
Zapraszamy do mini galerii.


Nasze wyjazdy

Roztoki Górne 22-25 Lipca 2004r. - relacja